Siyaset Haberleri

Davutoğlu’ndan CHP’li Böke’ye Tam Destek

CHP’li Selin Sayek Böke’nin Hristiyan olduğu tartışmalarına ilişkin soruya Başbakan Davutoğlu “Siyaseten bunu istismar edenlerin siyasi ahlaka aykırı davrandığı kanaatindeyim” karşılığını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çalışma ziyareti kapsamında yapacağı Ukrayna ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını uçakta cevapladı.

SELİN SAYEK İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

“Selin Sayek Böke’nin Hristiyan olduğu tartışmalarına” ilişkin soruya Davutoğlu, “Çok net bir tavır takınmak lazım. Türkiye Cummhuriyeti Devleti’nin bütün vatandaşları eşit haklara sahiptir, herhangi bir vatandaşın geçmiş kökeni etrafında yapılan tartışma kesinlikle insan haklarına aykırıdır ve etnik bir ırkçılık dozu taşır. Biz, kimsenin geçmiş kökenini araştırmak üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmayız. Türkiye’de Kürt, Türk, Sünni, Alevi 78 milyon vatandaş eşittir. Siyaseten bunu istismar edenlerin siyasi ahlaka aykırı davrandığı kanaatindeyim. Bu konuda Selin Hanım’ın açıklamalarının doğru olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” karşılığını verdi.

SADULLAH ERGİN DE DESTEK VERMİŞTİ

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de önceki gün Twitter hesabından Selin Sayek Böke’ye destek veren bir açıklama yapmıştı. Ergin, “İnanma ve inancın gereğini özgürce tatbik etme hakkını yıllarca savunduk. CHP Parti Sözcüsü Sayın Selin Sayek Böke’nin inancının ve ibadetinin sorgulanması, istiskal edilmesi kabul edilemez” ifadelerine yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.