Turizm Haberleri

Tarihe Geçen Napalm’ın İzleri 43 Yıl Sonra Silinecek

Kim Phuc, Vietnam Savaşı sırasında Saygon yakınlarındaki Trang Bang köyüne atılan “Napalm” bombasının etkisiyle yanan giysilerini çıkarıp çığlıklar içinde koşarken, Associated Press foto muhabiri Nick Ut’ın objektifine takılmıştı. Ut, 8 Haziran 1972’de çektiği fotoğrafla Pulitzer ödülü kazanmıştı.

Çekilen bu kareyle dünyanın gözünü Vietnam Savaşı’na çeviren Kim Phuc’un yanık izleri 43 sene sonra lazer tedavisiyle silinecek.

TEDAVİSİ ABD’DE

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Phuc, 1990 yılında eşiyle taşındığı Kanada’daki evinden, yanık tedavisinde yeni lazer yöntemler geliştiren doktor Jill Waibel’in dermatoloji ve lazer enstitüsünde tedavi görmek üzere ABD’nin Miami kentine gitti.

“YARA İZLERİMDEN VE ACILARIMDAN SADECE CENNETTE KURTULABİLECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORDUM” Waibel, tedavinin, Phuc’un acılarını dindirmesini ve vücudundaki yanık cilt dokusunu yumuşatmasını umduğunu belirtirken, Phuc, duygularını “Yıllardır yara izlerimden ve acılarımdan sadece cennette kurtulabileceğimi düşünüyordum. Artık benim için cennet, dünyada da mümkün. Tedavi belki bir sene sürecek ama ben gerçekten heyecanlı ve müteşekkirim.” sözleriyle dile getirdi.

TEDAVİ 9 AY SÜRECEK Phuc’un, vücudunun üçte birinin yanmış olmasına ve yıllarca çektiği dayanılmaz acılara rağmen hayatta kaldığı için şanslı olduğunu belirten Waibel, hastasının 9 ay tedavi göreceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.