Anne Baba Aile

Alt Islatma Sebebi Genetik Olabilir Mi?

Çocuklarda idrar kaçırma, tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık problemidir. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Arzu Gebeşçe, alt ıslatma sorununun 5 yaşına kadar normal, bu yaştan sonra hastalık olarak kabul edildiğini belirtiyor. Eğer bir çocuk 5 yaşından sonra geceleri altını ıslatıyorsa bu çocuğun mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve altta yatan nedene yönelik tedavi uygulanması gerekir.

Psikolojik Sıkıntıları Göz Ardı Etmeyin

Yrd. Doç. Dr. Arzu Gebeşçe: “Altını ıslatan çocuklar azarlanmamalı, kötü muameleye maruz bırakılmamalıdır. Bütün bu yanlış tutumların çocuğun ileriki yaşantısında psikolojik sorunlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu durum kalıtsal bir problemden kaynaklanıyor da olabilir. Bunu yaşayan çocukların büyük çoğunluğunda anne veya babasında da aynı sorunun yaşandığı gözlemlenmektedir. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi etkenler de çocukların alt ıslatmasında önemli rol oynayabilir. Bu sebeple ailenin çocuğa yaklaşımı daha tutarlı ve samimi olmalı, asla suçlayıcı, aşağılayıcı olmamalıdır.” şeklinde bilgi verdi.

Genellikle altını ıslatan çocuğun psikolojik sıkıntıları olduğu düşünülür ancak bunların çoğu ailenin yanlış tutumundan kaynaklanmaktadır.

Bu Önerileri Dikkate Alın!

• Mutlaka bir uzman hekimden yardım alın. Tedaviyi geciktirmeyin.

• Gece altını ıslatıyorsa gündüz kesinlikle sıvı kısıtlaması yapmayın.

• Akşam yemeği sonrası kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durmasını sağlayın.

• Özellikle akşamları çay, çikolata ve kolalı içecekler vermeyin.

• Uykudan önce mutlaka tuvalete götürün.

• Gece hiçbir şekilde bez bağlamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.