Anne Baba Aile

Anne Sütünün Dönemleri Nelerdir?

Anne sütünün bileşimi laktasyon dönemine, incelenen örneklerin emzirmenin başında ya da sonunda alınmış olmasına, gün içerisinde alındığı zaman dilimine, bebeğin doğduğu gebelik haftasına ve yaşına göre değişiklik gösterir.

Kolostrum

Doğumdan hemen sonra ilk 5 günde salgılanan koyu sarı renkteki süte kolostrum adı verilir. Bileşim özellikleri yenidoğan bebeğin ilk günlerdeki gereksinmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Anne sütünde bulunan antienfektif öğeler (sekretuar İgA kolostrumda 20-30 g/l, protein %2-3g), Avitamini, sodyum ve çinko düzeyi olgun süte oranla daha zengin olduğundan, steril ortamdan steril olmayan ortama gelen bebek ilk birkaç gün içerisinde enfeksiyonlardan en iyi şekilde korunmuş olur. Doğar doğmaz ilk anne sütü alan bebeklerin ağzından başlayarak gastrointestinal sistemleri tümden immünoglobülinler ile kaplanarak (mukozal bir tabaka oluşur), bebeğin dış ortamdan gelecek patojen mikroorganizmalara karşı korunması sağlanır.

Olgun Süt

Kolostrum 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alarak 3. haftadan sonra olgun(matür) süt özelliğini taşır. Bu süre içerisinde bazı besinler ve immünolojik içeriklerin oranında değişme olur. Bu değişiklikler süt yapan meme bezlerinin(glandlarının) fizyolojik ve metabolik olgunlaşması ile de ilgilidir.

(annebebek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.