Mutfak

Balık Nasıl Pişirilmeli?

Balıkların av yasağının kalktığı tarihlerde yenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Şükran Çaklı, “Balıkların temiz sulardan avlanmış olması ve taze olması son derece önemlidir. Avlanmadan sonra da soğuk ortamlarda saklanarak tüketim aşamasına gelmesi gereklidir. Pazardan aldığımız balıkların parlak olmasına ve kokusuna dikkat edilmelidir. Balıkların sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için buğulama, ızgara, fırında pişirme teknikleri, herhangi bir yağ ilavesi gerektirmediğinden tercih edilmelidir. Bu yöntemler, balık etinin kendi doğasını korur. Kızartma ise mecbur kalınmadıkça yapılmamalıdır.” dedi.

Prof. Dr. Şükran Çaklı, “Her yaş grubu için balık tüketimini öneriyoruz. Haftada en az üç öğün tüketilmeli. Balık eti kalp hastalıklarına, beyin hastalıklarına, depresyon ve eklem romatizmalarına iyi gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici, göz sağlığına yararlı bir besin maddesidir” dedi.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükran Çaklı, “Balık, insanların beslenmesinde temel besinsel elementlerin hepsini içeriyor. Protein, yağ, vitamin, omega 3 yağ asitlerini içerdiğinden, büyüme ve gelişmeyi hızlandırıcı olması açısından önemlidir. Balık etini kırmızı etten ayıran, uzun zincirli doymamış yağ asitlerini içermesidir.” şeklinde konuştu.

(Cihan)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.