Anne Baba Aile

Bebeğiniz İçin İdeal Doktor Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin doğumundan itibaren birçok soru kafanızı kurcalamaya başlar. Doyuyor mu, boy-kilo gelişimi yerinde mi, nasıl beslenmeli vs. diye liste uzar gider.

Her konuda fikir sahibi olan bir toplum olarak da mutlaka etrafınızda bebeğinizin gelişimi ile ilgili farklı farklı fikir yürüten insanlar olacaktır. Yapılacak en güzel şey kulakları tıkamak ve seçeceğiniz bir çocuk doktoruyla bebeğinizin gelişimi esnasında ortak hareket etmektir. Uzmanlar da sadece anne sütüyle beslenen sağlıklı bir bebeğin ilk 6 aylık sürede her ay, daha sonraki dönemde de 3-6 ay arası doktor kontrolüne getirilmesini tavsiye ediyor.

Bahar Apak bebeğinize ideal doktoru ararken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanız konusunda uyarıyor.

Çocuk doktorunu seçerken…

1- Doktor belirlemede ilk kriter evinize yakınlığı olmalı. Özellikle büyükşehirde yaşıyorsanız ani rahatsızlık durumunda trafik kriterini mutlaka göz önünde bulundurun.

2- Yakın çevrenizdeki doktorları belirledikten sonra seçiminizi yapmadan önce internetten doktorlar hakkındaki görüşleri okumayı unutmayın.

3- Bebekler, karşısındakinin elektriğini hemen alırlar. Bu sebeple doktorun şefkatle, sevgiyle ve istekle ona yaklaşması muayene sürecini kolaylaştırır.

4- Doktorunuz ne kadar iyi olsa da eğer çok yoğunsa size istediğiniz faydayı sağlamayacaktır. Bu sebeple randevu alma kolaylığını göz ardı etmeyin.

5- Önemli bir kriter de ne yeterli tecrübeyi edinemeyecek kadar genç ne de güncel yeniliklere ayak uyduramayacak kadar yaşlı olmaması.

6- Rutin muayenelerin sadece baş, boy, kilo ölçümünden ibaret olmamasına, sorulan her soruya sabırla cevap vermesine ve her dönem değişen bebeğinizle ilgili daha soru sormadan sizi bilgilendirmesine dikkat edin.

7- İlaçların bir yandan iyileştirirken diğer yandan zarar verdiği bir gerçek, hele ki söz konusu minicik bir bedenken. Bu sebeple doktorun hemen çözümü ilaçta arayan biri olmaması ve bitkisel tedaviyle ilgili bilgi sahibi olması da önemli bir kriter.

8- Doktorunuzun tatil ya da kongre gibi şehir dışına çıkacağı durumlarda sizi yönlendirebileceği başka bir doktor olmalı.

9- Bana göre doktorun çocuk sahibi olması sizinle empati kurabilmesi açısından da onu diğerlerine göre bir adım önde tutuyor.

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.