Anne Baba Aile

Bu İsimleri Çocuklarınıza Koyarken Dikkat Edin

Anne babalar çocuklarına isim koyarken dikkatli olmalılar. Sadece Kuran-ı Kerim’de geçiyor diye isim koymak ise doğru değil.

Ailelerin çocuk sahibi olduklarında yaşadıkları heyecan ve telaştan biri de elbette isim koyma süreci. Kimi zaman eşler arasında ortak karar alınsa da kimi zaman ise isim koyma nedeniyle tartışmalar bile yaşanabilir.

Çocuklara isim seçerken kimi zaman manevi anlamları olsun düşüncesi ile Kuran-ı Kerim’den de isimler tercih ediliyor. Ancak anlamını tam bilmeden ve sadece Kuran-ı Kerim’de geçtiği için isim koymak ise doğru değil. Çocuklara isim seçerken güzel anlama gelen isimler koymak ve çocuğun ilerki yaşlarında zorlanmayacağı tercihler yapmak ise çok önemli. Modern ve geleneksel isimleri harmanlayarak koyulan isimler de günümüzde sık görülse de aslında bazen komik de durabiliyor.

İsim koyarken o dönemin ünlü şarkıcıları, oyuncuları hatta siyasetçileri de seçilebiliyorken kimi aileler de sadece aile büyüklerinin isimlerini sürdürmeyi seçiyor.

Kuran-ı Kerim’de geçtiği için tercih edilen ama anlamları çok da isim koymaya uygun olmadığı düşünülen isimleri sıraladık.

Ecrin: Ecrin kız çocukları için seçilen bir isim ancak ecrin hediye, ücret anlamına geliyor.

Sanem: Bu isim bir anlamı ile put bir diğer anlamı ile de güzel kadın demektir.

Aleyna: Arapça kökenli bu isim üzerine anlamına gelmektedir. ‘Bizim üzerimize, bizim aleyhimize’ anlamına gelmekte.

Belinay: Halk arasında peygamber çiçeği anlamına geldiği şeklinde bilinse de bu ismin böyle bir anlamı yok ve Kuran-ı Kerim’de geçmiyor.

Cemre: Cemre ismi kor ateş anlamına geliyor.

Asiye: Asiye ismi de isyan eden anlamına geliyor.

Ceylin: Ceylin ismi genellikle ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı.

İlahiyatçıların Uyarıları 

Aileler çocuklarına Kuran’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. Kuran’da geçen her kelimenin isim olmayacağı bilinmelidir. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime ‘Bu Kuran’da geçiyor isim olur” mantığıyla çocuklara verilmemelidir. Kur’an’da geçen kelimelerin anlamı iyi bilinmelidir. Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız. Aleyna ‘üstümüze bela sıkıntı aksın’, Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Hz. Ebubekir’in ismi Abdullah’tır Ebubekir lakabıdır. Bu husus karıştırılmamalıdır. Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’ demektir. Hüreyre, ‘kedicik’ demektir. Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah mı olur? Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Erçin ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insanın ücreti olamaz.”

Mekruh İsimler 

“Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça’da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.”

(rotahaber)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.