Mutfak

Çıtır Çıtır Balık Pişirmenin Sırrı

Hem lezzetli hem de fosfor açısından zengin olması sebebi ile sofraların vazgeçilmesi olan balığı pek çok yöntemle pişirmek mümkündür. Fakat bütün yöntemlerde amaçlanan şey balıkların çıtır çıtır olması ve bu olurken de balığın lezzetinden ödün vermemesidir.

Balığın çıtır çıtır olabilmesi için yıkanıp temizlendikten sonra güzelce kurutulması gerekmektedir. Balığı kolayca temizleyebilmek için temizlemeye başlamadan önce balık üzerine bir miktar sirke serpilmelidir.

Tamamen kurulanmış olan balık pişirilmeden önce süt içerisinde bekletilmelidir. Bu balığın daha çıtır olmasını ve daha güzel pişmesini sağlar. Sütte bekletilen balık pişirilmeden önce son olarak galeta ununa ve yumurtaya bulanmalıdır.

Kızartılması için tavaya konan balık pişirilmeye başlanır. Balığın güzel pişip pişmediğini anlamak için balığın kılçıklı kısmının etten ayrılması sağlanmaya çalışılır. Eğer kılçık etten kolayca ayrılıyorsa balık pişmiş anlamına gelir ve lezzetle tüketilir.

Bütün bunların yanı sıra, bir balığın çıtır olabilmesi için taze balık kullanılması gerekmektedir. Taze olmayan balık ne kadar dikkat edilse de istenen çıtırlıkta ve lezzette olamaz.

Balığın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balığın taze olup olmadığını anlamanın pek çok yolu vardır. Fakat bu yollardan en pratik ve akılda kalıcı olanı balığın gözlerine dikkat etmektir. Gözleri parlak olan balık genellikle taze balık anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, solungaç bölgesinin pembe ya da kırmızı olması da balığın taze olduğunu işaret eder.

Taze olan ve söylenilen noktalara dikkat edilen balık ister tavada, ister fırında pişirilsin mutlaka çıtır olabilmektedir.

Çıtır Balık Fileto Tarifi

Çıtır balık fileto yapmak için öncelikle doğru balığı seçmek gereklidir. Fileto olabilecek balıklar mezgit, levrek veya yerli somon balıklarıdır. Bu balıkları kılçıklarından ayırıp fileto şeklinde hazırlamak çıtır balık fileto tarifi için yapılması gereken ilk adımdır.

İki adet yumurta tuz ve karabiberle iyice karıştırılır. Geniş bir tabağa bir paket çıtır pane harcı konulur. Yaklaşık 800 gram olacak şekilde önceden hazırlanmış balık fileto parçaları önce çıtır pane harcına, daha sonra yumurtaya bulanır ve kızdırılmış sıvıyağ bulunan tavada kızartılır.

Sıcak şekilde servis edilmesi gereken bu tarif oldukça lezzetli bir tariftir ve gönül rahatlığı ile ikram edilir.

Fırında Balık Fileto Tarifi

Yağsız, sağlıklı ve lezzetli bir balık pişirme yöntemi olan fırında pişirme, söz konusu balık olduğunda daha da çok tercih edilmektedir. Tavada pişirildiği zaman etrafa koku yayan ve yağ sıçratan bu sebeple çok fazla tercih edilmeyen balık türleri, söz konusu fırında pişirmek olunca gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Çukur bir kapta 1 çay bardağı zeytinyağı içerisine karabiber, pul biber, tuz ve sarımsaklı çeşni eklenerek karıştırılır. Temizlenmiş ve kılçıklarından ayrılmış orta büyüklükte 3 adet levrek, bu sosun içerisine konur ve kısa bir süre bekletilir. Bu esnada fırın tepsisi içerisine yağlı kâğıt sererek hazır hale getirilir. Balıklar sostan çıkarılır ve bu fırın tepsisinin içerisine dizilir. Tepsi içerisinde boş kalmış olan yerlere 3-4 adet orta boy patates halka şeklinde doğranarak eklenir. 3 adet domates, 3 adet yeşilbiber ve 2 adet soğan da doğranarak fırında boş kalan yerlere serpiştirilir.

Son olarak balıkların iç kısımlarına defneyaprağı konur ve önceden ısıtılmış 250 derece fırında pişmeye bırakılır. Balıkların pişmesinin ardından sıcak halde servis edilebilir.

Tavada Balık Fileto Tarifi

Tavada pişirilecek balıklar da genel olarak küçük balıklar tercih edilmektedir. Bu sebeple önceden alınmış ve temizlenmiş 1 kilogram hamsi ya da istavrit mısır ununa bulanarak hazırlanır. 1 çay bardağı sıvıyağ derin bir tavanın içerisine konur ve yağın kızması beklenir. Yağın kızdırılmasının ardından balıklar tavadaki yağın içerisinde pişirilir ve sıcak olarak servis edilir.

Yağda pişirilen balıklar genel olarak etrafa koku yaymaktadır. Bu kokudan kurtulmak için tavadaki yağın içerisine defneyaprağı konulabilmektedir.

hayatkolay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.