Anne Baba Aile

Çocuğunuza Meyve Yedirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Özellikle yaz döneminde bol meyve tüketimi ile çocuğun sıvı ihtiyacı karşılandığı gibi, terleme ile kaybettiği mineraller de telafi edilmiş olur.

Bağışıklık sistemi için çok gerekli meyveler beslenmemiz ve sağlığımız için oldukça önemli bir yere sahiptirler diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Ünlütürk, “Bu durum da ancak vitamin ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketildiğinde gerçekleşebilir.

Unutulmamalıdır ki çocuğun sağlıklı beslenebilmesi tüketilen vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağlar sayesinde olur.

Bu sebeple çocuğun beslenme düzeni dengeli ve düzenli bir şekilde planlanmalıdır. Bu planlama yapılırken de meyveler kesinlikle atlanmamalıdır.

Özellikle yaz döneminde çocuğun bol meyve tüketmesi sağlanmalıdır.

Çünkü sıcaklar yüzünden terleme yoluyla kaybedilen sıvı ve mineral ihtiyacı bu sayede telafi edilebilir.” diyor. Bebeğe verilen meyvelerin mevsimine uygun olmasına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini söyeleyen Dr. Hasan Ünlütürk; “Meyve yedirilmeye başlanırken öğlenden önce ara öğün olarak bebeğe meyve suyu verilebilir.

Öğlenden sonra ise yine ara öğün olarak bebeğe meyve püresi yedirilebilir. Elma, şeftali, kiraz, kayısı gibi meyvelerin kabuklarını bebekler sindirmekte zorlanabilir. Bu sebeple bu tarz besinlerin püre yapılarak bebeğe verilmesi daha uygun olur.”

Şeftali: Tam bir vitamin ve mineral deposudur. C vitamini haricinde A ve B vitaminlerini de içerir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Şeftali hazmı kolaylaştırır ve böbrekler için de oldukça yararlıdır. Yaz dönemlerinde sıklıkla görülen ishal vakalarında, ishali ve sindirimi sistemini düzenlemesi açısından fayda sağlar. Bebek 6 aylık olduktan sonra uzman hekim kontrolünde verilmeye başlanabilir.

Kiraz: İçersinde bolmiktarda C vitamini vardır. Vücudun bağışıklığını destekleyen antosiyanin (kırmızı-mavi bitki pigmentleri) gibi flavonoidlerden (bitkisel pigmentler) zengin bir meyvedir. Ayrıca içerisinde kuersetin denilen iltihap önleyici güçlü bir madde ve anti-kanserojen, anti-mutajen gibi bitki kökenli kimyasallar içeren elajik asiti de barındırır. Kiraz, bebek 8 aylık olduğunda uzman hekim kontrolünde verilmeye başlanabilir.

Kavun: A ve C vitamini içerisinde bol miktarda vardır. Ayrıca potasyum ve bir miktar da kalsiyum içerir. Kavun sulu ve kolaylıkla ezilebilen bir meyve olduğundan bebek yerken ve yutarken sorun yaşamaz. Ancak tüm besinlerde olduğu gibi bebeğe kavun verilirken de az miktarlarda başlanmalıdır. Eğer bebekte herhangi bir sorun gözlemlenmiyorsa miktarı biraz daha artırılabilir. Bebek 6-8 aylık olduğunda kavun verilmeye başlayabilir.

Elma: Elma tam bir lif deposudur. Bu sebeple bağırsak düzeninin gelişmesinde büyük rol oynar. Ayrıca bol miktarda A, C ve E vitamini içerir. Bunların yanı sıra folik asit ve kalsiyum yönünden de oldukça zengindir. Elmanın bebeğe ne zaman ve hangi şekilde verileceğine doktor kontrolünde karar verilmelidir.

Kayısı: Kayısı bol miktarda likopen (kırmızı karotenoid pigmenti) içerir. Ayrıca A ve C vitamini deposudur. Bağırsakları çalıştırıp dışkı kıvamını yumuşattığından kabızlık sorununa karşı da oldukça etkili bir meyvedir. Kayısı bebeğe 6 aylık olduğunda verilebilir. Ancak diğer meyvelerde olduğu gibi bebeğe yedirilmeden önce mutlaka uzman doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Erik: Bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde ilk tercih edilen meyve eriktir. Çünkü lif ve besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Eriğin yağ ve şeker oranı yüksek değildir. Ayrıca sodyum da içermez. Bu sebeple bebekte herhangi bir alerjik reaksiyona da neden olmaz. Kabızlık sorununa karşı da fayda sağlar.

Karpuz: Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden en önemlisi karpuzdur. Bol miktarda su ve C vitamini içerir. Sindirimi kolaylaştırır, bağırsakların çalışmasına da yardımcı olur. Böbrekleri çalıştırdığından çok iyi bir idrar söktürücüdür. Karpuz bebeğe 8.aydan itibaren verilmeye başlanabilir. Karpuz nadiren de olsa bazı bebeklerde alerji veya kaşıntı yapabilir. Bu sebeple bebeğe karpuz verilmeye başlandıktan sonra bebek mutlaka takibe alınmalıdır. Ancak bebek alerjik bir yapıya sahipse öncelikle doktor onayı alınmalıdır.

Üzüm: tam bir antioksidan deposudur. Ayrıca beyin gelişimini ve sinir sistemini destekleyici özelliğe sahiptir. Özellikle siyah üzümde bulunan resveratrol maddesi anti kansorejen etkisi gösterdiğinden beyin hücrelerini korumaya da yardımcıdır. Üzüm genellikle bebeklerde herhangi bir alerjik reaksiyon göstermez. Ancak yine de bebeğe verilmeden önce uzman bir hekime danışılmalıdır. Üzümler bebeğe yedirilmeden önce çekirdek ve kabuklarından iyice temizlenmelidir. Çünkü çekirdek ve kabuk bebeğin boğazına kaçabilir. Temizlenmiş üzümler daha sonra püre haline getirilerek bebeğe verilebilir.

Armut: Elma gibi tam bir lif kaynağıdır. Ayrıca B2, C, E vitamini, potasyum ve bakır içerir. Suda kolayca çözünebilen pektin adlı madde armutta bol miktarda bulunur. Pektin bağırsakları çalıştırır ve kolesterolü düşürür. Armut ayrıca kan basıncının yükselmesini de engeller. Aynı kayısı da olduğu gibi armut da kabızlık sorununu düzenlemeye yardımcı olur.  İçeriğinde bulunan glikoz ve fruktoz sayesinde kişi hızlı ama doğal bir şekilde enerji elde eder. Armut bebek 4-6 aylık arası olduğunda verilmeye başlanabilir. Alerjiye sebep olma riski de çok düşüktür. Bebeğe verilecek armut miktarı uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

Muz: B2, B6, C vitamini ve folik asit sebebiyle oldukça yoğun bir meyvedir. Bazı bebeklerde alerji ve kabızlığa sebep olabileceğinden 1 yaşından küçük çocuklara verilirken çok dikkatli olunmalıdır. Eğer bebek 1 yaş altındaysa yarım muz ile başlanmalıdır.  Ancak bebeğe yedirilmeden önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.