Mutfak

Çorbaların En Eskisi “Mercimek Çorbası”

Mutfağımızın en eskilerinden mercimek çorbasını sevmiyorsanız bir de bu tarifi deneyin.

Mükellef olsun ya da olmasın çorbasız olmaz bir sofra. Çorba sıcaktır, samimidir. Bir kere her şeyden önce bağlayıcıdır. Başlangıç olması itibarı ile bizi diğer yemeklere hazırlar, onlarla aramızda bağ kurar önce. Sonra içimizi ısıtan o tılsımıyla, sofradaki diğer insanlarla bağ kurmamıza vesile olur. Çorba çocuklarımızın, yaşlılarımızın ilk gıdasıdır. Bu yönü ile de çok vefalıdır. Çorbasız sofra eksik ve yavandır.

Türk mutfağında hazırlanmakta olan çorbaların bir bölümü çok eskilere dayanan bir tarihe sahiptir. Örneğin mercimek Orta Asya’dan beri bizim mutfağımızda yerini almış temel bir besin maddesidir. O nedenle belki bütün çorbalar arasında tarihi en gerilere giden çorbanın mercimek çorbası olduğu söylenebilir.

Bir kurtarıcı olarak gördüğüm mercimek çorbası arz-ı endam edecek sizlerle…

Malzemeler

*2 bardak kırmızı mercimek *1 orta boy patates *1 orta boy soğan *1 adet havuç *2 litre su

Sosu için

*1 yemek kaşığı un *1 yemek kaşığı domates salçası *1 yemek kaşığı biber salçası *Tuz, nane, kırmızıbiber, reyhan * Sıvı yağ

Yapılışı

Orta büyüklükteki bir tencere yıkayıp süzdüğümüz mercimekleri koyuyoruz. Çiğ bir şekilde soğanı, patatesi ve havucu yuvarlak yuvarlak doğrayıp mercimeklerin üstüne koyuyoruz. Üzerine çok az sıvı yağ ilave ederek yeteri kadar su ilave edip kısık ateşte haşlamaya bırakıyoruz. Dilerseniz bu aşamada et suyu da ekleyebilirsiniz. Patatesler ve havuçlar iyice yumuşayana kadar haşlama işlemini sürdürüyoruz. Ocağımız altını kapatıp bir blendır yardımı ile mercimekleri iyice eziyoruz. Havuçlar, patatesler, soğanlar, mercimekle karışık besin değeri çok yüksek olan bir çorba yapmamıza yardımcı oluyor. Çorbamızın sosunu yapmaya başlıyoruz. Bir tavada sıvı yağı kızdırıp içine bir kaşık un ilave ediyoruz. Unu hafif bir şekilde kavuruyoruz. Daha sonra salçalarımızı koyup kavurma işlemine devam ediyoruz. Son olarak baharatlarımızı da ilave ederek sos yapımızı tamamlamış oluyoruz.

Sosumuzu da çorbamızın içine katarak son bir kez daha blendırdan geçiriyoruz. Üzerine 2 litre kadar su ilave ederek çorbamız kaynayıncaya kadar pişiyoruz. Su miktarını çorbanın kıvamına göre ayarlayabilirsiniz. Üzerine ayrıca sos yapmaya gerek kalmadan sofralarımızın klasiği mercimek çorbamız hazır. Bu tarifi mutlaka bu akşam deneyin ve unutulmaz bir çorba için. Afiyet şifa olsun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.