Anne Baba Aile

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Hem sağlıklarını korumak hem de bebeklerine faydalı olabilmek için emziren anneler beslenme hususunda hassas davranmalıdır. Fatih Üniversitesi Hastanesi Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu bu konuda önemli bilgiler verdi.

Yeterli sıvı alımı, stresten, sigaradan, alkolden uzak durmak gibi önerileri kulak ardı etmemelidir. Ayrıca hamilelikte alınan kiloları geri vermek için acele etmemeleri de önemlidir.

Emziren annelerin beslenmesinde hayvansal ve bitkisel proteinin önemi büyüktür. Et, balık, fasulye, nohut gibi gıdalar protein ihtiyacını karşılamak için doğru tercihler olacaktır.

GÜNDE ASGARÎ 3 LİTRE SIVI

Anne sütünün kalitesi, annenin yediği gıdalardan doğrudan etkilenmez. Fakat sütün miktarı annenin aldığı sıvılarla ilgilidir. Anne sütünün yüzde 80’den fazlası sudan oluşur. Süt miktarının yeterli olabilmesi için annenin günde en az 3 litre sıvı alması gerekir. Suyun yanında az şekerli limonata, süt, ayran, komposto, papatya çayı, ıhlamur gibi içecekler ihtiyacı karşılayabilir.

Bu dönemde annenin kendisinin ve de bebeğin sağlığı açısından daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekir. Anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran en önemli besin maddesi ise süttür. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesine ilave günde 1-2 su bardağı, aynı zamanda kalsiyum yönünden zengin süt içmesi veya yoğurt yemesi önemlidir.

Günlük menüde, 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil ile C vitamini kaynağı sebzeler ve meyveler yer almalıdır. Kuru meyveler ve kuruyemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi mineraller açısından ise bir hayli zengindir.

KİLO İÇİN ACELE ETMEYİN

Anneler, doğumdan sonra kilo vermek için acele etmemeliler. Çünkü düşük kalorili diyetler ve beslenme düzenine dikkat etmemek, annenin sütünün azalmasına neden olabilir.

ŞARKÜTERİ ÜRÜNÜ SAKINCALI!

Annenin beslenmesinde düzenli ve doğal gıdalar çok önemli bir yer tutar. Bunun yanında salam, sosis, sucuk, hazır çorbalar gibi gıda katkı maddesi içeren hazır besinler ise aksi tesir yapar. Bunun için mümkün olduğunca söz konusu ürünler az tüketilmeli. Bu tür ürünlerin, vücuda zararlı nitrat bileşikleri içerdiği unutulmamalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.