Anne Baba Aile

Emzirmenin Anneler için Faydaları

Emziren annelerin omurga ağrıları daha çabuk iyileşiyor

Loğusalık döneminde hamileyken alınmış kiloların hâlâ kadınların üzerinde olması ve vücudun bu kiloya alışkın olmaması sebebiyle bel ve sırt ağrıları görülebiliyor. Bazı lohusalar ise bebeklerine daha fazla süt vermek için hamilelik döneminden daha fazla kilo alabiliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, loğusalıkta, omurgaya binen yük azalması için hamilelikte alınan kiloların verilmeye başlanması gerektiğini söylüyor. Öztürk’e göre loğusaların bu tarz ağrılarını bir nebze de olsa hafifletebilmesi için kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekiyor.

Öztürk, emziren annelerin ise omurga ve bel ağrılarının daha çabuk iyileştiğini, ileriye dönük ise kemik erimesi riskinden de korunduğunu belirtiyor. Omurgaya binen yükü ve olası şekil bozukluklarını önleyen diğer faktörleri ise şöyle sıralıyor: “Bel ağrısı ve kilitlenmeyi gidermenin etkili yollarından biri de pilates yapmaktır. Loğusalarda pilates, duruş bozukluklarının önüne geçiyor. Doğum sonrası kemik ağrılarının sebebi D vitamini eksikliği de olabilir. Beslenmeye ek olarak ilaç takviyesi ve güneş ışığına çıkılmalı. Ayrıca bol lifli ve sıvı gıdalar tüketilmeli.”

(Meydan)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.