Anne Baba Aile

Erkek Bebeklerde Aşırı Ağlama Neyin Habercisi?

Her şeyi normal olan bir bebekte devamlı ağlama, huzursuzluk ve anormal iştahsızlık görülüyorsa da bu semptomlar idrar yolu iltihaplarının belirtisi olabilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Ünüvar, bu rahatsızlığın tanısının konulabilmesi için basit bir idrar tahlilinin yeterli olduğunu söylüyor. Özellikle erkek bebeklerde zaman zaman çığlık atarak ağlamalar yaşanabileceğini belirten Ünüvar, “Bunun nedenlerinden biri sünnet derisinin darlığı ve kapanmışlığı anlamına gelen ‘fimozis’ olabilir. İdrar yapan bebek, çıkış noktası karşısında bulunan dar deri nedeniyle çok ciddi bir ağrı duyar. Bu durumda bebeğin sünnet derisi açılmalı veya bebek sünnet edilmelidir. Bu işlem için kesinlikle beklenmemelidir. Aksi takdirde bebekte idrar yolu enfeksiyonu riski oluşabilir” diyor.

‘İnfantil kolik’e dikkat!

Bebeklerin aşırı ağlamasına sebep olan diğer bir etkenin de infantil kolik olabileceğini dile getiren Süha Ünüvar, şu bilgileri veriyor: “İnfantil koliğin en belirgin özelliği bebekte akşamüzerine doğru huzursuzlanma hali ve aşırı ağlamalardır. Bu durum bebekte 3-4 saat kadar sürebilir. İnfantil koliğin nedeni tam olarak bilinememektedir ancak bu semptomlar genellikle gazlanma sorunuyla ilgilidir. Böyle bir durumla karşılaşan ailelerin hemen bebeğin gazını çıkartması ve bebeği rahatlatması gerekir. Bebeğin karnını sıcak tutmanın ve bebek yağı ile karın masajı yapmanın da oldukça faydası vardır. Bu önlemlerin yanı sıra, bebeğe makattan veya ağızdan uygulanan bazı ilaçlar da verilebilir. Ayrıca annenin ilgisi ve kucağına alması da bebeği rahatlatır.”

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.