Mutfak

Evde Küf Oluşumunu Engellemenin Yolları

Küf oluşumu yaklaşık olarak evlerin yarısında gözlemlenen riskli bir durumdur. Özellikle nemli alanlarda oluşan küf, sağlık açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Küf oluşumunu engellemek için evi mümkün olduğunca sık havalandırmak ve nemli kalmamasını sağlamak gerekir.

Küf oluşumunu engellemek için:

Bir yüzeyde küf oluşumu gözlemlediğinizde, yayılmadan temizleyin. Bir ölçek klorlu ağartıcıya, 10 ölçek su oranındaki karışımı kullanın. Mutlaka eldiven giyin, karışımın küflü yüzeyde 15 dakika kadar kalmasını bekledikten sonra, durulayın. Temizlediğiniz yüzeyin iyice kurumasını sağlayın ve kullandığınız bez veya süngeri atın ki küf başka yüzeylere de yayılmasın. Eğer küf oluşumu devam ederse, sudaki klorlu ağartıcı oranını arttırarak, yeniden temizleyin.

Silip, temizleyin: Özellikle tezgah yüzeylerini sık sık silin. Bunun için yukarıdaki karışıma birkaç damla bulaşık deterjanı katarak, kullanabilirsiniz. Bu sayede, kir ve yağları arındırmış olursunuz ki bunlar küf oluşumunu kolaylaştırır.

Sızıntıları kontrol edin: Daha önce temizlediğiniz küflü bir yüzeyde yeniden küf oluşmaya başlarsa, sızıntı olabilir. İlgili yüzeyin etrafına sıçrarsa, bu da sızıntı olabileceğinin göstergesidir. Sızıntı olup olmadığı kontrol edin.

Buğulanmayı önleyin: Buğu oluşumunu önlemek için yalıtım yaptırın. Pencere, boru, dış cephe ve soğuk yüzeylerde buğu oluşumu da küfü tetikler. İzolasyon gereken bölümlerde, gerekli iyileştirmeyi sağlayın.

Halılarınızı kontrol edin: Eğer halılarınızda küf oluşumu var ise, mutlaka elden çıkarmanız gerekir. Küf oluşumunu takip edebilmek için halılarınızı sürekli kontrol edin.

Nem kontrolü ve havalandırma, küf oluşumunu engellemekteki en önemli faktörlerdir. Evinizde küf oluşumunu engellemek için sürekli tetikte olmalı, gerekli şekilde temizlik yapmalı ve evinizde düzenli olarak temiz hava sirkülasyonu olmasını sağlamalısınız.

evhayat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.