Mutfak

Kararan Takılar Nasıl Eski Parlaklığına Kavuşur?

Gümüş ve imitasyon takılar, kullanıldıktan bir süre sonra kararmaya başlar. Altın ise eski parlaklığını yitirir. Bu soruna ketçap, alüminyum folyo ve sabun çözüm oluyor.

Gümüş:

* 2 çorba kaşığı su ile fincanın dörtte biri kadar karbonatı karıştırıp macun haline getirin. Nemli bir sünger ile bu macunu gümüşün üzerine sürün. Ardından yıkayın ve iyice kurutun.

* Takının üzerine ketçap dökün. 5-10 dakika bekletin ve yıkayın.

* Nemli bir bezi soba külüne batırıp bununla gümüşlerinizi silin. Ardından suyla durulayın.

Altın:

* 1 yemek kaşığı suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat ve çok az sirke katıp karıştırın. Karışımın içine altın takınızı koyun. 1 dakika beklettikten sonra yıkayıp, yumuşak havluyla kurulayın.

* Bir sabunu 2 çay kaşığı miktarı kadar rendeleyin. Rendelenen sabunları, bir su bardağı su ile cezvede kaynatın. Daha sonra takıyı kaynayan suyun içine atın. Ocağı kapatın ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra çıkarın. Diş fırçasıyla ılık su altında takınızı fırçalayarak durulayın ve havluyla kurulayın.

* Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altınınızı bu karışımın içinde yarım saat bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

İmitasyon:

* Alüminyum folyoyla kapladığınız kabın içine 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı kabartma tozu ve 1 su bardağı sıcak su koyun. Karışımı hiç tortu kalmayana kadar karıştırın. İçine takılarınızı koyun ve birkaç dakika bekletin. (Alüminyum folyonun gümüş rengi, soyulan yerlere rengini verecek.) Daha sonra takılarınızı bu karışımdan çıkarın, yumuşak ve kuru bir bezle temizleyin.

* Diş macununu ılık suyla karıştırıp, çok sıvılaştırmadan bir karışım oluşturun. Karışımı, takının üzerinde boş alan kalmayacak şekilde yayın. Bu şekilde 1 saat kadar bekletin. Sonra ılık suyun altında diş fırçasıyla takılarınızı fırçalayın. Sıcak suyla durulayın ve bezle kurulayın. (Bu yöntemi uygularken 1 saatlik bekleme süresini aşmayın. Aksi takdirde takının rengi solar.)

Yeni Bahar Dergisi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.