Anne Baba Aile

Siz Ne Yerseniz Çocuğunuz Da Onu Yer

Bazı anneler emzirme döneminde yediği gıdaların kokusundan dolayı çocuğun anne sütünden o yiyeceklerin kokusunu alacağını ve tiksinti duyacağını zanneder.

Ancak durum hiç de öyle değil. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, anne sütünün sağlıklı yiyeceklere alıştırma açısından çok önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Yağcı, “Anneler, ‘Ben balık yemem, ben sarmısak yemem’ dememeli. Çocuğu için sevmediği gıdaları da tüketmeli ki çocuk annesinin sütünden o kokuyu alsın ve sonradan yememezlik yapmasın” diyor. Çocukların sağlıklı beslenmesinde, annenin hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren toplam bin günün önemine değinen Yağcı, “270 gün artı 2 yıl, yani annenin hamile olduğu andan itibaren bin gün çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığında çok önemli rol oynar.

2 YAŞ SONRASI SÜT ZARARLI MI?

Çocuk 2 yaşına kadar annesini emmişse o çocuktan korkmayın. Fakat 2 yaşından itibaren ne yerse yesin sağlıklı beslenme alışkanlığında etkili olmayacaktır” diye konuşuyor. Bu yaştaki çocuğa sütün zararlı olduğuyla ilgili de bir yanlış anlaşılmanın olduğunu belirten Yağcı, sütün zararlı olmadığını fakat çocuğun peynir, yoğurt tüketmesi halinde süt içmesi için zorlanmaması gerektiğini kaydediyor.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.