Anne Baba Aile

Solaklık Başarıyı Etkiler Mi?

İnsanlarda sağlaklık ya da solaklık durumu el baskınlığının sonucudur. El baskınlığı, bir elin diğerine oranla hissedilebilir bir güç farkı olmadığı bir durumda diğer ele göre belirgin bir beceri farklılığı gösterebilmesidir.

Solaklar matematikte daha iyi

El baskınlığının değişik derecelerde olabildiğine değinen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Sağlaklık, solaklık ve her iki eli de eşit şekilde kullanabilme olarak üç şekilde görülebilir. Beyinde hareket, duyu gibi kavramlara yönelik fonksiyonlar karşı beyin yarımküresi tarafından simetrik olarak sağlanır” diyor. Beynin sağ yarımküresinin renk, müzik, hayal kurma, dikkat ve yaratıcılık gibi kavramlarda etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Kütükçü, beynin sol yarımküresinin ise konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda baskınlığı olduğunu belirtiyor. Kütükçü, “Solaklar ve sağlaklar değişik mesleklerde başarı farklılıkları göstermektedir. Solaklar özellikle matematik ağırlıklı mesleklerde daha başarılı oluyorlar. Ayrıca başta müzik olmak üzere sanat alanında ve yaratıcılık gerektiren mesleklerde de daha başarılılar” diye konuşuyor.

ERKEKLERDE SOLAKLIK DAHA FAZLA

Türkiye’de bu konuda 1993 yılında yapılan bir araştırma olduğunu aktaran Prof. Dr. Kütükçü, şu bilgileri veriyor: “Erkeklerin yüzde 90,8’i sağlak, yüzde 6,1’i solak, yüzde 3,1’i her iki elini de kullanabiliyor. Kadınlarda ise bu oranlar; yüzde 92,3’ü sağlak, yüzde 4,4’ü solak, yüzde 3,3’ü de her iki elini de kullanabiliyor olarak görülüyor. Bu araştırmaya göre, Türkiye’de erkeklerde solaklık oranı daha yüksek. Bunun nedeni olarak genetik, gelişimsel ve çevresel etmenler rol oynuyor.”

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.