Hayat

Uzmanların Namazla İlgili Yaptığı Açıklama Akıllara Durgunluk Veriyor

Milletlerarası bir dergide yayımlanan makaleye göre, namaz, bedenî ve ruhî rahatlamaya vesile olmakta, endişeyi azaltmakta; dolayısıyla kalb, damar ve beyin sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır.

Milletlerarası bir dergide yayımlanan “Effect of Muslim Prayer (Salat) on a Electroencephalography and Its Relationship with Autonomic Nervous System Activity” (Namazın Beyin Dalgaları Üzerine Tesiri ve Otonom Sinir Sistemi ile Münasebeti) başlıklı makalede, Namaz kılmanın beyin ve kalp sağlığına faydaları anlatılmış. Malezyalı uzmanlar, makalede namaz kılmanın, sempatik sinir sisteminin tesirini azalttığına, parasempatik sistemin vücuttaki tesirlerini artırdığına vurgu yapılıyor. Sempatik sistem, kalbi hızlı çalıştırıp tansiyonu yükseltirken; parasempatik sistem, kalbi yavaşlatıp tansiyonu düşürür.

Makaleyi, Sızıntı Dergisi’nin Kasım sayısında Prof. Dr. Ömer Arifoğlu şöyle değerlendiriyor: “Genel olarak, sempatik sistemi baskın olan insanlar erken ölürken, parasempatik sistemi baskın kişiler, istatistikî olarak daha uzun yaşar. Makaleye göre; namaz, bedenî ve ruhî rahatlamaya vesile olmakta, endişeyi azaltmakta; dolayısıyla kalb, damar ve beyin sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır. Söz konusu makalede, namaz hareketlerinin sürelerine de temas ediliyor: kıyam ve kıraat 60–90 saniye, rükû 10–15 saniye, rükûdan kıyama kalkınca yaklaşık 5 saniye, secde 10–15 saniye, iki secde arasında oturma yaklaşık 5 saniye, ikinci secde 10–15 saniye, son oturma 30–60 saniye. İlmihal kitaplarında rükû ve secdelere dâir bazı hususlara dikkat çekilir. Rükûda, kol ve bacaklar sakinleşinceye kadar beklemek, rükûdan kalkınca beli iyice doğrultmak ve hemen secdeye gitmemek gerekir. Secdede de durum benzerdir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.