Anne Baba Aile

Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Yeni anne babaların en heyecan duyduğu işlerden biri bebeğin yıkanmasıdır. Uzmanlar, yeni doğan bebeğin özellikle sıcak günlerde sık sık yıkanmasını öneriyor.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demirdöven’in bebeğinizle geçireceğiniz güzel bir banyo aktvitesi için tavsiyeleri:

Suyun Sıcaklığı Önemli

Bebeğinizi yıkamadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi elinizin altında hazır bulundurun. Banyo suyunun uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmak için dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edin. Eğer termometreniz varsa, su sıcaklığının 32,5 ila 37,5 derece arası olmasına dikkat edin. Bebeğin küveti bel hizanızda olsun. Böylece hem bebeğe daha iyi hakim olursunuz hem de bel sağlığınızı korursunuz. Mevsime, bebeğin ayına ve evin ısı durumuna göre gerekirse banyo yaptıracağınız odanın ısısını ek ısıtıcılarla uygun dereceye çıkartın.

Mümkünse bebekler için özel üretilmiş 5,5 ph’lı veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanın. Bebekler 2-3 günlükten itibaren istenirse her gün de yıkanabilir. Şartlara göre haftada 2-3 defa yapılması da yeterlidir.

Suyu, bebeğin yüzünden aşağı dökmemeye de dikkat etmek gerekir. Vücudunu yıkarken; bebeği kolunuz ile omzu ve boynunu destekleyerek, bir elinizle koltuk altından diğer elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın. Banyo küveti içindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaşça vücudunu başı dışarıda kalacak şekilde yerleştirin. Banyo sırasında bebeğin kulağına su kaçmasının hiçbir zararı yoktur. Kulak salgılarının ıslanıp yumuşamamasını ve daha rahat atılmasını sağlar. Yine tıkaç oluşmasını engeller. Asla kulağına su kaçmasın düşüncesi ile kulağı tıkayıp banyo işini zorlaştırmayın.

Kulak Pamuğu Zararlı

Banyo sonrası tüm vücudunu ve cilt boğumlarını pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Kulağını kurulamak için sadece dıştan havlu, tülbent veya bir parça pamuk kullanın. Asla kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulamayın. Çünkü bu bebeğe fazlası ile zarar vericidir. Banyo bittikten sonra eğer bebeğin cildinin kuru olduğunu hissederseniz bebe yağı ile yağlayarak vücudunu yumuşak hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.