Anne Baba Aile

Aile Terapisine Giden Çiftler Değişime Açık Olmalı

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (YÜSEM) “Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi” programına katılan uzmanlar, bir yılda 74 çifte, aile terapisi uyguladı. Aldığı terapi ile 30 yıllık evliliğini kurtaran çift, “Dışarıdan bakan objektif bir göze ihtiyacımız varmış. Nerede hata yaptığımızı görme fırsatı bulduk.” diyor.

İzmir’de psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları ile psikiyatri uzmanlarının katıldığı “Evlilik ve Aile Terapisi” programında toplam 710 saat eğitim alan katılımcılar, kurs sonunda gönüllü olarak aile terapisi vermeye başladı. 2012’de hayata geçirilen ve Uluslararası Aile Terapisi Birliği’nin (IFTA) Türkiye’de tanıdığı ilk evlilik ve aile terapisi eğitimi olma özelliği taşıyan program sayesinde onlarca çift, mutluluklarına yeniden kavuştu.

İsimlerini açıklamak istemeyen emekli yönetici olan çift, Yaşar Üniversitesi’nin Psikoloji Bölümü ve Hiebert Enstitüsü işbirliği ile düzenlediği aile terapisine katılarak hayatlarının nasıl değiştiğini anlattı. Aile ve evlilik terapisti Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu’yla beş hafta terapiye katılan çift, 30 yılı aşan evliliklerini bitirmenin eşiğinden döndüklerini belirtti. G.Ç., süreci şöyle anlattı: “Sorunlar yaşıyorduk. En son iki ay, aynı evin içinde hiç konuşmadık. İyi hissetmedim kendimi ve bir psikiyatristle görüştüm. Aile terapisti önerdi. Karıma terapiye gidiyoruz dedim ve o da ikna oldu. Sorunlarımızı anlattık, dinlediler. İlk seanstan itibaren konuşan ve paylaşan, en önemlisi de doğru iletişim kurabilen bir çift haline gelmeye başladık. Eşimi çok seviyorum. O durumu devam ettirseydik, yardım almasaydık, çok sevdiğim bir insanı kaybedebilirdim.”

Psikolog Yağcıköseoğlu ise, “Önemli olan, gelen çiftlerin değişime açık olması, çünkü zaten buraya geliyorlarsa doğru olmayan, yanlış giden bir şeyler var demektir. Beş seansta doğru iletişimin nasıl olması gerektiğini öncelikle anlatmaya çalışıyoruz. Ardından empati kurma, karşıdaki kişinin anlattıklarını, söylemek istediklerini anlamaya ve hissetmeye yönelik çabalar geliyor. Bunlar oturduktan sonra arkası da geliyor kendiliğinden.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.