Anne Baba Aile

Aşırı Yükleme Dahi Çocuğu Köreltebilir

Üstün zekalı çocuklar aileleri ve çevrelerince fark edildiği andan itibaren farklı muamele görüyor. Bu ise çocukları duygusal yönden yıpratıyor. Ailelerin beklentileri de yüksek olunca söz konusu bu durum kaygı ve endişeye yol açıyor.

Mükemmelliyetçi Ebeveyn Çocuğun Gelişimini Engelliyor

Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Ceyhun Caferov, üstün zekalı çocuğun üstün özelliklere sahip birer makine olmadığı konusunda uyarıyor. Bu çocukların üstün olabilecekleri özellikleri yanında zayıf olabilecekleri yönlerinin de bulunabileceğini belirten Dr. Ceyhun Caferov, onların da yaşıtları gibi yaşamaya, eğlenmeye ve sevgiye ihtiyaçları olacağını söylüyor.

Dr. Ceyhun Caferov, “Bu çocuklar üzerindeki aşırı baskı ve yüksek beklentiler sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirilmesini engellemektedir. Özellikle mükemmelliyetçi ve memnuniyetsiz ebeveyn tipi onların sağlıklı gelişimine set çekebilir. Tam da bu yüzden çocuğun var olan başarıları alkışlanmalı ancak yenileri için asla zorlanmamalıdır. Bunun yerine teşvik edici yöntemler kullanılması çocuğun kaygısını azaltır ve başarısını artırabilir.” dedi.

Aşırı iltifat ve övgü bu çocukların egolarının kabarmasına ve buna bağlı olarak kibirli, bencil ve kendini beğenmiş tavır ile hareket etmelerine zemin hazırlayabilir diyen Dr. Ceyhun Ceferov, “Çok yüksek tempoda ve uzun süren eğitim çocukların sosyal gelişimine mani olabilir. Sosyal faaliyetlerde bulunmalarına, arkadaş ilişkisine ve etrafındaki kişilerle iletişim kurmalarına imkan tanınmalı hatta bunlar için yönlendirilmelidir.” diye konuştu.

Üstün zekalı çocuklar, öğrenim hayatları süresince yeteneklerinden yararlanabilecekleri ve kendilerini gösterebilecekleri bir eğitim modeliyle karşılaşamaz ve ailesi ile çevresi tarafından desteklenmezse kabiliyetlerini geliştirme imkanı bulamadıkları gibi var olanların da körelme riski vardır. Bu riskle karşılaşmamak ve yeteneklerinin atıl duruma düşmemesi için de çocukların erken keşfedilmeye ihtiyaçları olduğu bilinmelidir.

Okul Öncesi Eğitim Şart

Üstün zekalı çocuk yeteneklerini geliştirebilmesine yönelik verilecek eğitimin yanı sıra, kendine uygun imkanların sağlanmasına da ihtiyaç duyar. Mesela üstün zekalı bir çocuğun yeteneklerini geliştirebilmesine ortam ve imkan sağlamanın yollarından biri anaokuluna gitmesini sağlamaktır. Çünkü bu çocuklar anaokulunda yeteneklerini gösterebileceği, zihni ve fiziki gücünü ortaya koyabileceği çeşitli etkinlikler ve imkanlarla karşılaşır. Yine sosyal ilişkileri de arkadaşları ile gelişir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.