Anne Baba Aile

Bayramda Önce Kimin Ailesine Gidelim?

Bayram neşe, huzur, heyecan ve mutluluk demektir. Gurbetten sılaya, hasretten vuslata heyecanlı bir yürüyüştür bayramlar. Dargınların barıştığı, çocukların sevindiği, hasta ve yaşlıların ziyaret edildiği günlerdir. Aynı zamanda yapılan kabir ziyaretleriyle dünya-ukba dengesinin sağlandığı günlerdir bayramlar.

Bu güzel günlerin eşler arasında huzursuzluk ve çatışma sebebi olmaması için, bayram ziyaretlerinin konuşularak planlanması ve alınan kararların, kendi ailelerine yumuşak bir üslupla net bir şekilde ifade edilmesi gerekir.

Peki, önce kimin ailesine gidilmelidir?

Okula giden çocuklarınız varsa ve ailelerinizle aynı şehirde yaşıyorsanız, bayramı kendi evinizde karşılamalı, bu ritüeli çocuklarınızla birlikte yaşamalısınız ki ayrı bir aile olduğunuzu hissetmeli ve hissettirmelisiniz.

Çocuklarınız yok ya da küçükse ve aileleriniz aynı şehirde yaşıyorlarsa, kahvaltıda bir ailede, akşam yemeğinde ise diğer ailede olacak şekilde planlama yapabilirsiniz.

Ailenizle yakın şehirlerde oturuyorsanız, arife gününden gidip birinci günü bir ailenin, ikinci günü diğer ailenin yanında geçirebilirsiniz.

Ailenizle uzak şehirlerde yaşıyorsanız, bir bayram bir aileye, diğer bayram diğer aileye gidebilirsiniz.

Kuşkusuz bu söylediklerimiz normal koşullar için geçerlidir. Ancak hasta, yaşlı, yalnız bir ebeveyn varsa öncelik ona verilmeli ve onun hayır duası alınmalıdır.

Özel bir durum yoksa geleneksel olarak önce erkek tarafına gidildiği gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Huzur içerisinde yaşanan ramazanın manevi atmosferini taçlandırmak adına, idrak edilecek olan bayramın anlam ve önemine uygun olarak değerlendirilmesi gerekir. Nereye ve ne zaman gidersek gidelim, tebessümle varalım. Tatlı bir huzur bırakalım gönüllere…

Efkan Yeşildağ- meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.