Dekorasyon

Bebek Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Şey

Ailenizin yeni üyesinin odasını hazırlarken bazı önemli ipuçlarını gözden kaçırmayın. İşte sizin için hazırladığımız 12 madde…

1- Bebeğinizin odası evin en çok güneş gören odalarından biri olmasın. Tercihen kuzey doğu veya kuzey batı tarafı olabilir.

2- Bebek odanızda boydan boya halı kullanmayın, bunun yerine kolay temizlenebilen parke ve üzerinde anti- alerjen bir halı en ideali.

3- Mutlaka rahatça havalanmasını sağlayacak şekilde pencere olsun, ışıklığa bakan, hava sirkülasyonu sağlamayan odalar bebekler için sağlıklı olmayacaktır.

4- Bebek odanızda bulunduracağınız bir termometre ile sıcaklığı her zaman ölçebilir ve onun rahatsız olacağı kadar sıcak olduğunda müdahale edebilirsiniz. Bebek odaları için 22-24 derece ideal sıcaklık olarak kabul ediliyor.

5- Bebeğiniz için seçtiğiniz karyolanın parmaklıklarının arası 2.5 cm’den dar olmamalıdır.

6- Karyolanın yatak konan taban kısmı alçaltılabilir olmalıdır, böylece bebek büyüdükçe dışarı çıkmaması için ayarlamalar yapılabilir.

7- Bebeğinizin yatağı çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. İki yaşına kadar yastık kullanılması da tavsiye edilmiyor. En iyisi yarı ortopedik bir yatak ve onu rahatsız etmeyecek kalınlıkta, ağır olmayan mevsimine göre pike ya da battaniye…

8- Lastikli çarşaflar bebek yatakları için kullanım kolaylığı sağlar, diğer çarşaflar iyi serilmediğinde buruşup bebeğe dolanabilir.

9- Bebeğinizin odasında asla canlı bitki bulundurmayın. Aynı şekilde televizyon, müzik seti gibi elektronik aletler de odasında olmasın.

10- Boya kokusu bebeğinizi çok rahatsız edeceğinden duvar rengine bir an önce karar verip boyatmalısınız ki odayı bebek gelene kadar havalandırma imkanınız olsun. Aynı şey mobilyalar için de geçerlidir. Mobilyalar da ilk geldiğinde boya kokacağından siparişinizi erken vermelisiniz.

11- Uzmanlara göre bebek odasında pastel tonlar kullanılması, sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlıyor. Bu nedenle duvar rengini uçuk mavi, uçuk pembe, uçuk yeşil tonlarında seçebilirsiniz.

12- Bebeğinizin odasında uzun tüylü peluş oyuncaklar bulundurmayın. Bunlar alerjiye neden olabilir.

(anneysen)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.