Anne Baba Aile

Çocuğa Güzel İsim Terbiyenin Parçası

Anne-baba olmaya yaklaşan her çifti tatlı bir telaş sarar. Bebek için hazırlıklar yapılırken bir taraftan çocuğa konulacak isimler araştırılır. Genelde aranan isimler az duyulmuş veya ifadesi sıra dışı olanlardır. Bazı çiftler ise aile büyüklerinin isimlerinin yanında modern diyebileceğimiz isimler eklerler. Çocuğa isim koymak anne ve baba için önemli bir vazifedir, Çünkü hayatının sonuna kadar bu isimle yaşamını sürdürecek ve toplumda birey olarak bu ad ile anılacak olan onların çocuklarıdır.

Maalesef bazen hiçbir anlamı olmayan ya da anlamını tam araştırmadan konulan ve manası pek de hoş olmayan isimler konuluyor. “Bu ismi neden koydunuz?” sorusuna da “Ama Kur’an da bu isim var.” Şeklinde cevap veriliyor. Evet Kur’an’da o kelime olabilir; ama Kur’an’da cehennem, Firavun, Nemrut, Karun vs isimler de var. İsim koymada kriter Kur’an’da olması değil, anlamının güzel olmasıdır.

İsmin çocuk üzerinde tesirinin ne kadar büyük olduğunu bir çok araştırmalar ortaya çıkarttığını okuyoruz. Güzel isim koymak çocuğun anne ve babasının üzerinde hakkı olmasının yanında Efendimizin (sav) sünnetlerinden. Fahr-i Kainat (sav) bebeklere isim konulurken anlamlarının müsbet olmasına çok dikkat eder. Bir örnek verelim: Hz Ali (ra) ilk oğlu dünyaya geldiği zaman adını Harp koymak ister. Hz. Peygamber (sav) çocuğun adını Hasan koyar. Diğer oğlu dünyaya gelince yine Harp ismini koymak ister. Efendimiz (sav) o bebeğin adını Hüseyin koyar. Üçüncü bir oğlu olunca Efendimiz (sav) o bebeğe Muhsin adını koyar. Harp isminin manası “savaş” olduğu için Efendimiz (sav) bu ismin konulmasına müsaade etmez. Çocuğa konulan isim onun karakteri üzerinde etkili olduğunu ortaya çıkartan birçok araştırmalar var. Efendimiz (sav) çocuk ismine gösterdiği hassasiyetin hikmetlerinden biri de bu gerçektir. Sadece yeni doğmuş bebekler değil, yetişkin sahabelerin de isimlerinin Efendimiz (sav) tarafından değiştirildiğini biliyoruz. Örneğin ismi Nezir (korkutucu) olan bir sahabenin adını Beşir (müjdeleyici) olarak değiştirmiştir. Yine ismi Asram (verimsiz) olan bir sahabenin adını Zür’a (çiftçi, yetiştiren) olarak değiştirir. Hazn (muamelesi sert, kaba) isimli sahabenin adını Sehl (kolaylık) olarak değiştirir.

Hz. Peygamber (sav) savaş, ateş, acı, hüzün vs anlamına gelen isimlerden özellikle kaçınır. Pozitif manası olan isimleri tercih eder ve bu isimlerin konulmasını teşvik eder. Çocuklarını ve torunlarına koyduğu isimlere dikkat edersek bu hakikati görürüz. Bunun yanında sahibini şımartacak, mübalağaya kaçmasına sebep olacak isimleri de değiştirmiştir. Mesela Berra (yüksek ahlaka sahip, her yönüyle duru-arı ve tertemiz) ismini Zeynep (değerli taş, babasının göz bebeği) olarak değiştirir. Bu tür isimlerin sahibinin nefis terbiyesi yapmasının önüne geçebileceğini işaret eder. Çocuğa isim koyarken anlamının güzel olmasının yanında, İslam büyüklerinin isimlerinin tercih edilmesinin ahirette şefaate vesile olabileceği müjdesini dikkate almamız lazım. Çocuk bunu anlayacak yaşa geldiğinde isminin manasını veya kimin ismi olduğunu açıklamak, bunun ahirette rahmete vesile olabileceğini anlatmak çocuğun kendi ismine bakışını değiştirir.

Hasılı çocuğa hamilelikle başlayan terbiye süreci isim koyma ile devam eder. Terbiyede her adımımızı bilinçli ve dikkatli atmalıyız ki, çocuğa isim koymak bunlardan biri. Efendimizin (sav) terbiye sürecinde uygulamaları bize ışık tutar. Çocuk eğitiminde çeşitli kaynaklara müracaat ederken; Efendimizin (sav) en büyük rehber olarak bizim önümüzde durduğunu unutmayalım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.