Anne Baba Aile

Çocuğunuza Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğa çok pahalı ve karmaşık oyuncak almaya gerek yoktur. Aile kendi hoşuna giden değil, çocuğun beğenip oynayacağı oyuncağı almaya çalışmalıdır.

Çocuklar genellikle basit oyuncakları tercih ederler. Pek çok anne – baba alınan pahalı oyuncaklar yerine çocukların tencere, tava, kepçe gibi mutfak malzemeleri ile oynamayı tercih ettiklerini bilirler. Bir tahta parçası, bir mukavva kutu veya renkli bir kâğıt onlar için önemli bir oyuncak olabilmekte ve çocuklar bu parçalara kendi hayal dünyalarında çeşitli anlamlar yükleyerek dakikalarca onlarla oynayabilmektedirler.

Karmaşık bir oyuncağa çok para vermiş bir anne veya baba, çocuk onunla usulüne uygun şekilde oynamak yerine parçalarına ayırarak, sökerek merakını gidermeye çalıştığı zaman hayal kırıklığına uğrayabilmekte veya sinirlenebilmektedir.

Asıl olan çocuğun oyun ve öğrenme ihtiyacıdır.

Çünkü oyun, çocuk için aynı zamanda bir öğrenme şeklidir. Çocuğun dikkatini çekecek, beceri ve yeteneklerini geliştirecek oyuncaklar seçilmelidir. İlk aylardaki oyuncaklar renkleri canlı, ses çıkarabilen oyuncaklar olabilir. Bebeğe 25-30 cm mesafede asılan hareketli, renkli bir oyuncak bebek için görsel bir uyarıcı olur. İpini çekerek çalıştırılan sesli oyuncaklar da dikkat çekici olabilir.

Bebek 5. aydan sonra tutmayı yavaş yavaş öğreneceğinden çıngıraklar onun için uygun bir oyuncaktır. Sallayarak ses çıkarır ve ilgisini canlı tutar. İşitme duyusu da uyarılmış olur. Bu aylarda eline geçen her şeyi ağzına götürmeye başlayacağı için yuvarlak kenarlı, ağzına güvenle götürebileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Bunlar aynı zamanda diş kaşıma amaçlı da kullanılabilir.

Şunlara dikkat edilmeli;

Oyuncaklar, kolay temizlenebilen oyuncaklardan olmalıdır. Boyaları çıkmamalıdır. Çocuk ağzına aldığı için boyaları yutabilir. Renkler parlak ve ana renklerden seçilirse daha iyi olur. Sıkabileceği yumuşak oyuncaklar da bebeğin ilgisini çeker ve el kaslarını güçlenmesine yardım eder. Sıktığında ses çıkaran oyuncaklar oynamayı sever. Düğmesine basınca ses çıkaran oyuncaklardan da hoşlanır.

Yumuşak ve lastik toplar her zaman çocukları sevindiren oyuncaklardandır. Bebek oturmaya başladıktan sonra topu ona doğru yuvarlayarak yakalaması teşvik  edilebilir. Bir yaş civarında itilip çekilen oyuncaklarla oynar. Arabalar severek oynadığı oyuncaklardandır. Yürümeye başladıktan sonra ipinden tutularak çekilen veya plastik çubuğundan tutularak itilen çıngıraklı, tekerli oyuncaklarla oynamayı severler. 1-1,5 yaş arası yaşına uygun legolar veya üst üste dizilen oyuncaklar ilgisini çekebilir. Üstünde çeşitli şekillerde delikler olan kutunun içine, o deliklerden uygun blokları atarak oynayabilirler. Bu oyuncaklarla el becerileri ve üç boyutlu düşünme yetenekleri gelişir. Renkli resimli hikâye kitaplarından zevk alabilirler. Onlara bu kitaplardan hikayeler okunup masallar anlatılabilir. Bu yaşlarda tava ve tencere ile oynamaktan çok hoşlanırlar ve gürültü yapmayı severler. Aynı zamanda iri yapbozlar ve boya malzemeleri alınabilir.

Çocuklar suyla oynamayı her zaman severler. Çocuğun uygun ortamlarda suyla oynamasına izin verilmelidir. Balkonda veya banyoda bir leğen içine su doldurulup içinde oyuncaklarını yüzdür

Çocuklar parklarda veya bahçelerde kumla oynamayı severler. Mümkünse deniz kenarında kumla, suyla oynamaları sağlanabilir. 2 yaş civarında çocuklar kendi oyuncaklarını vermek istemezler ama sormadan başkalarının oyuncaklarını alırlar. Her şey kendisinin olsun isterler. Zamanla oyuncaklarını paylaşmayı, 3 yaşına doğru başkaları ile oynamayı öğrenirler.

1,5-2 yaşından sonra oyuncak bebekler, oyuncak arabalar, çocukların daha çok ilgisini çekmeye başlar. Oyun hamuru ile oynamak hem el becerisini artırır hem de hayal dünyasını geliştirir. Boya kalemleri ve defterler, boyama kitapları, renkleri tanımasına yardımcı olur. Ev işlerine karışmayı severler. Anneler iş yaparken ona da bir şeyler taşıtmak, eline küçük bir toz bezi vermek gibi işler yaptırılabilir. Oyun çağında kızlar evcilik oynamaktan hoşlanır. Erkekler daha çok koşarak, atlayarak hareketli oyunlar oynarlar. Arabaları ile oynamaktan büyük zevk alırlar.

Çocuklar kuytu yerlerde oynamayı severler. Masaların altına veya sandalyelerin üstüne örtü örterek çadır oluşturup içine girmeye, orada oynamaya meraklıdırlar. Çeşitli kıyafetler giymeyi severler. Büyüklerin kıyafetlerini giyerek dolaşmak hoşlarına gider. Oyuncakların güvenliği Boyaları çıkmayan, çabuk kırılmayan oyuncaklar seçilmelidir. Özellikle ilk yaşlarda oyuncaklarda çocuğun ağzına atabileceği küçük parçalar olmamalıdır. Oyuncakların keskin sivri uçları, kenarları olmamalıdır.Oyuncakların tüyleri dökülmemeli ve yıkanabilir olmalıdır. Alerjik çocuklarda tüylü oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Oyuncaklar çocuğun rahatlıkla alabileceği sepetlere konulmalıdır. Odasında bir oyuncak köşesi oluşturulabilir. Anne oyuncakları çocuğun ulaşamayacağı yerlere kaldırıp sonra tekrar vermemelidir. Oyuncaklar gruplara ayrılarak ayrı ayrı sepetlere konabilir. Çocuk hangi oyuncağını oynamak isterse o kutuyu kendisi açarak oynar. Bu, çocuğu aynı zamanda düzenli olmaya alıştırır.

 

‘Bebeğim Büyüyor’

Uzm. Dr. Nezihe TOPALOĞLU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.