Anne Baba Aile

Çocuğunuzla 4 Adımda Güzel Bir Yaz Tatili

Tatil bir çocuğun dinlenebildiği, keyif aldığı aktivitelere katılabildiği, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirebildiği ve yeni döneme geçmeden önce bir gözden geçirme yapabileceği bir zaman dilimi olmalıdır. Aileler ise bu zamanı boşa geçirmekten öte bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Peki ama hangisi doğru?

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikolog Hilal Arslan Yıldız verimli bir tatilin neleri içermesi gerektiğini sizler için anlatıyor:

Dinlenmesine İzin Verin

Çocukların hayalini kurduğu şeylerin başında hiçbir sorumluluğu olmadan bir gün geçirmek vardır. Erken kalkmak ve erken yatmak zorunda olmadığı, dışarı çıkmak istediğinde yapılmayı bekleyen ödevlerin olmadığı, arkadaşlarıyla rahatça program yapabildiği, televizyon ve bilgisayar başına oturduğunda vicdanının rahatsız olmadığı günleri hayal ederler. Aslına bakarsanız çalışan kesime bakıldığında “yıllık izin” ne ise çocuklar için de “yaz tatili” o demektir. Bu nedenle tatile çıkan çocuğa “artık uzun bir zamanın var, matematikte eksiklerini kapatırsın” tarzındaki cümleler kurmak için bir miktar beklenmelidir. Çocuğun 9 ay boyunca zihninin ne kadar yorulmuş olabileceğini, ne kadar çok bilgiyi öğrenmek ve performans sergilemek durumunda kaldığını hatırlayarak 10 – 15 gün dinlenmelerine izin vermek önemlidir.

Çocuğunuzu İyi Tanıyın

Çocukların tatilde yapmak üzere ertelediği şeylerden biri de hobilerine vakit ayırmaktır. Gezmeyi istedikleri yerleri, bir enstrüman çalmayı, bir spor dalı ile ilgilenmeyi kısacası keyif alabilecekleri bir çok aktiviteyi tatile bırakırlar. Çünkü bu aktiviteler onlar için ders aralarına sıkıştırılamayacak kadar önemlidir. Bu sebeple tatillerini ya dinlenerek ya da kendi ilgi alanlarına yönelik aktivitelerine vakit ayırarak geçirmek isterler. Peki çocuklar hangi yaşta, hangi sosyal aktiviteye yönlendirilmeli? Bu gibi durumlarda çocuğun fikri mutlaka alınmalı. İlgi alanı ve yeteneği gitar çalmak olan bir çocuk, enerjisini atsın diye futbola yazdırılırsa ve bunda başarısız olursa aslında bu onun kabahati değildir. Çocuğunuzu iyi tanımalı, ilgi alanları ve yeteneklerini iyi tespit etmeli ve buna uygun sosyal aktivite programları seçilmelidir.

Birlikte Vakit Geçirin

Kış döneminde çocukların okul yoğunluğu ve ebeveynlerin iş yoğunluğu olması sebebiyle ailece geçirilen vakitler sadece aynı odada olmaktan öteye geçememektedir. Birlikte vakit geçirmek için daha geniş zamanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle tatiller aile içi aktiviteler için bulunmaz bir fırsattır. Birlikte hazırlanan kahvaltılar, piknikler, dışarıda yapılabilecek farklı aktivitelerin yanı sıra evde birlikte vakit geçirmek de aile içi iletişimi kuvvetlendirebilir. Örneğin birlikte oynanabilecek grup oyunları, birlikte yapılacak 30 dakikalık kitap okuma saati, akşamları aile saati adı altında düzenlenebilecek bir sohbet saati evde yapılabilecek güzel aktivitelerdendir. Çocukların aileleriyle çok fazla zaman geçirmeye değil geçirdikleri zamanın anlamlı, keyifli ve kaliteli olmasına ihtiyaçları vardır.

Mutlu Çocuk Yetiştirin

Son dönemlerde bilinçli anne baba olma ölçütünün başarılı çocuk yetiştirme olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bir çocuğun hayatında anne babanın sağlaması gereken ilk ve belki de tek şey mutlu çocuk yetiştirmektir. Mutlu çocuklar zaten başarılı olmanın yolunu buluyorlar. O halde dikkat edilmesi gereken ilk nokta çocukların keyif aldıkları, ilgi duydukları ve kabiliyetli oldukları alanlarda kendilerini göstererek başarı duygusunu hissetmelerinin sağlanmasıdır. Hayatın her aşamasında olduğu gibi tatilde de önemli olan çocuğa alabildiği sorumluluk kadar özgürlük de tanımaktır. Bu nedenle onlardan tatilde keyif almak yerine sadece sorumluluklarını yerine getirmelerini, tıpkı bir yetişkin gibi davranmalarını, buldukları her fırsatı “geleceği planlamak” adına değerlendirmelerini beklemeyin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.