Anne Baba Aile

Çocuğunuzla İletişim Kurmanız İçin Bu Şart

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Zihin Engelliler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özen, çocuklarla iletişimde göz temasının çok önemli olduğunu söyledi.

Bursa’daki Akpınar Kültür Merkezi’nde, Yeni Gün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından düzenlenen “Aile Eğitimi” projesine katılan Özen, önemli tavsiyelerde bulundu.

Eğitimin, çocuğun doğumuyla birlikte evde başladığını ve bu süreçte anne babaların rolünün son derece önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Özen, “Anne babaların en önemli görevleri, çocuklarının bağımsız yaşama tam katılımını sağlayacak davranışları ve becerileri kazandırmak ve mutlu çocuklar yetiştirmektir.” dedi. Etkili iletişimin öncelikle anne, baba ve çocuk arasında duygu paylaşımını gerektirdiğini vurgulayarak, “Anne babaların, çocukları istedikleri bir şeyi başardığında kocaman bir gülümsemeli, ‘süper’, ‘harikasın’ gibi sosyal övgüleri ifade ederken ses tonlarını vurgulu kullanmalılar.” şeklinde konuştu. Anne babaların, oyun fırsatlarını da kaçırmaması gerektiğini belirterek, “Çocuklara yöneltilecek komutlar, göz teması kurularak verilmelidir. Açık ve net cümleler kullanılmalı, sözler davranışlarla desteklemeli, çocuklara seçim yapma fırsatları sunulmalıdır. Evde herkesin uyabileceği birkaç kural belirlemek, bu süreçte yapılması gereken en önemli davranış biçimi olacaktır.” dedi.

(CİHAN)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.