Anne Baba Aile

Çocuğunuzun Korkuları Karşısında Tutumunuz Nasıl Olmalı?

Her çocuğun çeşitli korkuları vardır. Sevmek gibi, üzülmek gibi korkmak da doğal bir duygudur ve çocuğun gelişiminin bir parçasıdır. Önemli olan, anne-babaların bu duyguyu derinleştirmemeleri ve doğru davranışlar sergilemeleridir.

Çocuğu zorlamayın!

Çocuğunuzun korkularıyla kontrollü bir şekilde yüzleşmesine yardımcı olun. Ancak bunun için onu zorlamayın. Çünkü bu onun korkularının artmasına ve kalıcı hale gelmesine neden olacaktır.

Anlamaya çalışın!

Çocuğunuzu yargılamadan dinleyin ve onun duygularını hafife almayın. “Ne var bunda korkacak?” demek yerine “Senin yaşındayken ben de korkardım” şeklinde empatik bir yaklaşım sergileyin.

Ciddiye alın!

Çocuğunuzun korkularını alay konusu yaparak hafife almayın. Korkular, çocukların dünyasında oldukça ciddiye alınan duygulardır. Anlaşılmadıklarında uykuları kâbusa dönebilir.

Korkularını beslemeyin!

İsteklerinizi yaptırmak için çocuklarınızı “Yat uyu! Yoksa seni polise veririm”, “Sus! Bak hav hav geliyor”, “Öcülere veririm seni” şeklinde sözlerle korkutmayın. Yalnız kalmaktan korkan bir çocuğu yanınızda yatırmak yerine siz onun odasına gidin ve uyuyana kadar yanında kalın.

Sevdikleriyle tehdit etmeyin!

“Allah seni taş eder, cehenneme atar”, “Babana söylerim bacaklarını kırar”, “Senin annen olmam” gibi sözlerle çocukları tehdit etmek onları ciddi şekilde kaygılandıracaktır.

Güven verin!

Çocuğunuzla birlikte daha fazla vakit geçirin ve onu gözlemleyin. Duygularını içinden geldiği gibi ifade etmesine izin verin. Korktuğu şeylerle ilgili onu bilgilendirin. Yanında olduğunuzu hissetmesi ona güven verecektir. Her şeye rağmen çocuğunuz korkularıyla baş edemiyorsa mutlaka bir uzman desteği almanızı öneririm.

Unutmayın! Korkuyla büyüyen çocuklar, güven sorunu yaşarlar.

Efkan Yeşildağ- meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.