Anne Baba Aile

Çocuklarda Yanığa Nasıl Müdahale Edilmeli?

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl 7 bine yakın çocuk, yanık tedavisine başvuruyor. Bunların yüzde 80’i su ısıtıcılar ve çaydanlıklar yüzünden yanıklara maruz kalıyor. Ütü, sobayla temas, ev yangınları sonucu oluşan alev yanıkları ve elektrik çarpması da yanığın diğer faillerinden. Her gün onlarca çocuk kaynar su ve alev yanıkları gibi çeşitli nedenlerle hastanelere taşınıyor. Ancak ilk müdahale de çok önemli. Haşlanma yanığı, alev yanığı, elektrik yanığı, kimyasal ve radyasyon yanıkları gibi birçok sebepler ile karşımıza çıkan bu tablo, kalıcı hasarlar bırakabiliyor zira. Çocuklarda yanıklar en fazla sıcak cisimlerin cilde temasıyla yaşanıyor ve cildi yakan etkenin sıcaklığı ile temas süresi, oluşan yanığın ciddiyetini belirliyor. Sıkça yaşanan ev kazaları ciddi yaralara neden olabiliyor.

Yanıklara nasıl müdahale edilmeli?

-Yüzeysel yanıklar için diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin faydası veya zararı yok. Derin yanıklardaysa bu maddeler son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.

-Kendi kendine 10 gün içinde iyileşecek olan yüzeysel yanıklarda amaç, bu süreci en ağrısız şekilde tamamlamak. Bunun için yanık bölgesinin yağlı merhemlerle örtülmesi yeterli.

-Ağrıyı gidermek için yanık bölgesine ağrı kesici merhem veya krem sürmek son derece tehlikeli. Bu maddelerin, bütünlüğü bozulmuş deriden emilimleri kontrolsüz olacağından, kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yanık pansumanı yapıldığında hastanın ağrısı zaten azalır.

-Her yanıkta antibiyotiğe başlamak da yanlış. İltihap olmadan antibiyotik kullanmak hem gereksiz hem de zararlı.

-Evde meydana gelen küçük haşlanma yanıklarında 5-10 dakika soğuk musluk suyu ile soğutma yapıldıktan sonra krem veya merhemle kapalı pansuman yapmak yeterli. Bu, derinin kuruması ve gerilmesi nedeniyle olan yangıyı ve ağrı hissini azaltır.

-İlk anda çocukların panik ve ağlamasını kesmek ve sakinleştirmek için ağrı kesici şurup ya da fitil verilebilir.

-Buzun da yanıklara sebebiyet verebileceği unutulmamalı. Yine de uygulanacaksa dolaptan çıkarılan buzun kütlesinin ağırlığı fazla olacağından ufak poşetlere konulup doldurulmuş bezelye, fasulye gibi sebzelerden faydalanmak daha yerinde.

-Yanan yer su toplarsa kesinlikle sıkılmamalı. Zira içindeki sıvı, yaraların iyileşmesini hızlandırıyor.

-Yaraya yapışarak enfeksiyona sebep olacağından pamuk bastırılmamalı.

-Buzu doğrudan yaraya temas ettirmek yapışmasına sebep olabilir. Konulacaksa ufak bir tülbente sarılıp uygulanabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.