Anne Baba Aile

Çocuklardaki Uyku Saplantıları Nasıl Aşılır?

Bebekler doğdukları andan itibaren ilk iletişimlerini anneleri ile kurar. Emzirmesi, kucağına alması, altını temizlemesi, uyutması derken anne ile bebek arasında etkileşme ve bağlanma oluşuyor.

Bazen bu bağlanmalar, anneleri zor durumda bırakabiliyor. Tıpkı 26 yaşındaki Sevde Altın gibi. Sevde Hanım, 16 aylık bebeğinin doğduğu andan itibaren saçını tutarak uykuya daldığını aktarıyor. İlk zamanlar bir sıkıntı çekmediğini ifade eden Altın, artık bebeğin beşiğinde uyuduğu halde gözü kapalı bir eli havada saç araması karşısında da şaşkınlığını gizleyemiyor.

Annesiyle kaygılı yapıda bağlanma kuran cocukların geceleri annesiyle temas sağlayarak (saçını tutma, elini tutma gibi) uyuma paternini geliştirdiğini aktaran Fatih Üniversitesi Hastanesi’nden Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Ceyhun Caferov, aşırı bağlanma gösteren çocuklarda ileriki yaşlarda özgüven eksikliği, okul reddi, özgül fobiler gibi çeşitli sorunların görülebileceğini kaydediyor. Uzman psikiyatrist, böyle bir bağımlılığın oluşmaması için ailenin zaman zaman çocuktan izole yaşaması gerektiğini belirterek, “Çocuk, başka insanlarla (bunlar kendi yaşıtları da olabilir, akrabalar da) vakit geçirmeli. Tabii bu 1 yaşından sonraki zaman için geçerli. Tamamen değil, zaman zaman çocuğa başkalarıyla oynama fırsatı verilmeli. Annenin fazla kaygılı, korumacı ve sahiplenici olması böyle bağlanmaya yol açabilir. O yüzden annenin de kaygısını azaltması gerekir.” diyor.

3-4 yaşlarından itibaren ise çocukların çevresiyle daha çok iletişim kurması ve yeni şeyler keşfetmesinin sağlanması gerektiğini belirten uzman, özellikle kendi yaşıtlarıyla vakit geçirmesinin faydalı olabileceğini kaydediyor. Caferov, “Eğer bu alışkanlıklar ileri yaşlara kadar devam ediyorsa, çocuğun veya ailenin hayatında olumsuzluğa neden oluyorsa, mutlaka bir uzmana danışılmalı ve yardım alınılmalı.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.