Anne Baba Aile

Çocuklarımıza Allah’ı Sevdirerek Anlatmalıyız

Yaratılışın ilk gerçeği, varlığın özü imandır. Söz konusu iman ise çocuk, genç, yaşlı farketmez, hepimizin fıtratında bulunan öyle bir kavram vardır ki; o da Allah’ı bilmek.

Fıtrat deyince bu konuda ilk akla gelense şüphesiz Hz. İbrahim (as) dır. Putperest bir toplumda yaşamış ( hatta bazı rivayetlere göre öz babası, bazısına göre amcası bir put ustası) iken, kendisine bile faydası olmayan putları yadırgayarak “bunlar beni var eden olamaz” deyip kendi aklı ile Rabbini bulmuştur.

Peki bizler evlatlarımıza kainatı yoktan var eden, güç ve azametin tek sahibi olan Rabbimizi nasıl anlatmalıyız?

Modern tıbba göre eğitim anne karnında başlıyor. Embriyo üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çocuk anne karnında 8. haftadan itibaren işitiyor ve işittiklerini bilinç altına depoluyor. Yani yavrularımıza onu var eden Allah’ı anlatmak için ergenlik dönemini beklememizin bir gereği yok.

2-3 yaş çocuklarında kulak aşinalığına önem vermek lazım. Çocuğun kulağına ilk fısıldadığımız kelimenin “Allah” olmasına itina göstereceğimiz gibi, söyleyeceği ilk kelimenin de yine Rabbimizin ismi olmasına özen göstermeliyiz.

Çocuklar okul öncesi dönemde yani ilk ve ikinci çocukluk döneminde soyut varlıkları daha zor algılar. Biz ne şekilde anlatırsak anlatalım onlar anlattıklarımızı zihinlerinde somutlaştırıp o şekilde öğreneceklerdir. Bu yüzden anlattıklarımız muhattabımızın yaş seviyesine uygun olmalı.

Onların bizlere bu konuda soracakları sorular son derce mantıksız olabilir. Mesela Allah(cc) nerede yaşar? Çocukları varmı? Ne renktir? Hangi yemekleri sever? gibi…

Onların sorularını komik bulup gülmek yerine, yahut günah diye azarlamaktansa sorabilecekleri soruların cevaplarını önceden araştırıp anlayabileceği türden cevaplar vermeliyiz. Cevaplarımız kısa ve öz olmalı, geçiştirmekten kaçınmalıyız. Dolaylı cümleler yerine çocuğu tatmin edecek, seviyelerine uygun masal ve hikayelerle örneklendirmeliyiz.

Dr. Mustafa Ulusoy da ‘Bir Allah var. Her şeyi O yarattı’ gibi bir ifadenin çocuğun ruh dünyasına hitap etmeyeceğini belirtiyor. Ulusoy ‘Rabbimiz ağaçları ne güzel yaratmış; demek ki O çok güzel’, ‘İçimize kediye süt verme isteği koyuyor; ne kadar şefkatli’ gibi ifadelerde kâinat ile Allah inancı arasındaki bağlantının kurulması ve çocuğun yaratıcı tasavvurunun geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Vereceğimiz cevaplarda da soyuta kaçmak yerine belirttiğimiz gibi daha somut ifadeler kullanılmalıdır. Mesela Çocuk ‘Allah’ın boyu bulutlardan da yüksek mi?’ gibi bir soru sorarsa, ‘Allah’ın boyu olmaz yavrum’ demek yerine ‘Onu Cennette göreceğiz ama yıldızları da o havada tuttuğuna göre çok daha büyük olmalı’ demek çocuğu bu konuda tatmin etmek için yeterli olacaktır.

Miniklere Rabbimizi anlatırken onun şefkatini merhametini vurgulamak gerekir. “Rabbimiz bizi o kadar çok seviyor ki ağzımız tatlansın diye ağaçlardan lezzetli ve faydalı meyveler büyütüyor.” “Biz susuz kalmayalım diye gökten yağmur yağdırıyor.” “Aslında bizim sana aldığımız bu oyuncağı Rabbimiz sana bizim aracılığımızla gönderiyor, bizden önce ona teşekkür etmelisin” gibi…

Unutmayalım Peygamber Efendimiz(sav)’in belirttiği gibi “Her çocuk islam fıtratı üzerine doğar…” Ve erken yaşlardaki çocukların anlatılan bir çok şeye inanması daha kolaydır.

Bazı anne ya da babaları çocuklarına Allah’ı korkutarak anlattığını çok sık görüyoruz. Bu son derece yanlış bir yöntem. “Yalan söylersen Allah seni çarpar, cehenneme atar” demek çocuğumuzu Allah’tan uzaklaştıracak, Rahman ve Rahim olan Rabbimizin kullarına hep ceza verdiğini düşünecektir. Bu yüzden yavrularımıza “Allah’ın seni daha çok sevmesini istiyorsan yalan söylememelisin” demek daha yerinde olacak, hem öğretecek hem de sevdirecektir.

O halde tertemiz zihinleri Cemîl olan Allah (cc) ile doldurmak çocuğumuza verebileceğimiz en büyük kazançtır. Tabi ki yavrularımıza anlatmadan önce Rabbimizi evvela bizim tanımamız geretiğini de hatırımızdan çıkarmamalıyız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.