Anne Baba Aile

Çocuklarınız Duygusal Açıdan Ne Kadar Sağlıklı?

Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde bağımlılık mutsuzluğa neden olur. Araştırmaların da desteklediği gibi, bağımlılık aile içinde öğrenilen ve nesiller arası aktarılan bir özelliktir. Sağlıklı, kendi başına hareket edebilen kişilerin gelişimini engeller.

İlişkisel bağımlılık ile ilgili en büyük sorun, madde bağımlılığında da olduğu gibi kişilerin bunu inkar ediyor olmalarıdır. İlişkisel bağımlılığınız olduğunun farkında olmayıp, iyi niyetinize rağmen çocuklarınızı bu yönde eğitiyorsunuz. Bunun olmasını engellemek için en önemli adım özsaygınız ve iletişiminiz üzerine çalışmaktır.

Psikolog Nil Ertürk bunun için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Çocuklar kim olduklarını ve ihtiyaç ve duygularını nasıl tanımlayacaklarını, nasıl değer biçeceklerini ve ifade edeceklerini ebeveynleriyle olan etkileşimleri sırasında öğrenirler. Bu nedenle, çocuğunuzla nasıl bir iletişim içinde olduğunuz, onun kimlik oluşumunu, benlik algısını ve öz saygısını büyük ölçüde etkiler. Çocuklarının bağımsız ve kendi ayakları üzerinde durabilen birer yetişkin olarak gelişmelerine izin veren sağlıklı ailelerin özellikleri şunlardır:

– Duygu, düşünce ve gözlemlerini ifade etme özgürlüğü

– Eşitlik ve açıklık

– Sağlıklı iletişim

– Mantıklı kurallar

– Besleyici ve destekleyici

– Sağlıklı sınırlar

– Problem çözme

Ebeveynler olarak çocuklarınızı bağımsız birer bireyler olarak yetiştirdiğinizden emin olmanız için dikkat etmeniz gereken 7 temel nokta:

– Bilgi özgürlüğüne izin verin.

– Çocuklarınıza saygı gösterin; onları dinleyin ve ciddiye alın.

– Çocuklarınızın olumlu ve olumsuz duygularını kabul edin.

– Onların sınırlarına saygı gösterin.

– Yaşlarına uygun olarak karar vermelerine, sorumluluk almalarına ve bağımsız olmalarına fırsat tanıyın.

– Kurallarınızı mantık çerçevesinde koyun ve bu kurallarda tutarlı olun. Kural ve cezalarınızın insancıl olduklarından emin olun.

– Onlara sevginizi göstermek için hediyeler ya da sınır koymama yollarını kullanmayın. Onları ihtiyaçları olan empati ve şefkatle besleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.