Anne Baba Aile

Ebeveynlerin Çocukları Etkileyen En Büyük Hatası!

Çocukların en büyük sorunlarından biri başka bir çocukla kıyaslanmak desek pek de yanlış konuşmuş olmayız. Ya kıyaslanırdık ya da kıyaslama yapmak zorunda bırakılırdık.

Her zaman bizden daha temiz, daha uslu, daha zeki olan bir komşu çocuğuyla ve ‘Anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı’ diye soran bir amcayla mücadele halindeydik. Neyse ki zamanla ebeveynler daha bilinçli hale geldi. Özellikle çocuklar arasında yapılan kıyaslamanın olumsuz etkilerinin farkına varmaya başladılar.

Bu tarz kıyaslamalar en çok da kalabalık ailelerde söz konusu. Maalesef bilinçsizce davranan anne-babalar ya okul başarılarını kıyaslayarak kıskançlık damarını tahrik ediyor ya da “Anneannen/babaannen kuzenini senden daha çok seviyor” dolduruşlarıyla çocukların bilinçaltında aile bağlarını yıpratacak hasarlara sebebiyet veriyor. Medical Park Trabzon Hastanesi’nden Psikolog Niltem Hürfikir kıyaslamanın yol açacağı sorunları şöyle ifade ediyor: “Bu tarz davranışlar eşler, aileler ve akrabalar arasında çatışmalı ilişkilerin doğmasına neden olabilir. Taraflar birbirini suçlayıp, düşmanca tutumlar sergileyebilir ve aile ilişkilerine zarar verebilir.”

Her çocuğu ayrı değerledirin

Çocuk eğitiminde nasihat ve güzel örnek vermek önemlidir. Ancak bu, kıyaslama şekline döndüğünde mutsuzluğa yol açar. Her çocuğu kendi içerisinde değerlendirip ona zarar vermeden sorunlarıyla baş etmesini sağlamalı ve güzel davranışa yönlendirmeli. Çocuğunuzun olumsuz gördüğünüz, değiştirmesini istediğiniz davranışları varsa empati gösterip onu anlamaya çalışın. Suçlamadan, yargılamadan, uygun bir üslup ve konuya uygun örnek vererek sağlıklı davranışları aşılayabilirsiniz.

Ebeveynler neden kıyaslama yapar?

Anne-babalar, çocuğun çevresindeki insanlara karşı sergilediği davranış, konuşma, başarı, dış görünüş gibi her alanda çocuklarının kendi bekledikleri, hayal ettikleri gibi olmasını ister. Zihinlerinde ideal çocuk kalıbına oturtmak isterler. Bu kalıp içinde genellikle kıyaslamayı kullanırlar. Onları motive edip faydalı olacaklarını düşünürken farkında olmadan daha çok zarar verirler. Kıyaslama çocukta olumsuz birçok duygunun ön plana çıkmasına sebep olur.

Verdiği zararlar nelerdir?

* Kıyaslandığını hisseden çocuk kendini yetersiz hisseder ve bu da özgüven eksikliğine sebep olur.

* Başkasıyla karşılaştırılan çocuk ailesine karşı öfke duymaya başlar. Bir süre sonra bu öfke çeşitli aile içi krizlere ve uyum sağlamama gibi davranışlara dönüşebilir.

* Okul başarısı karşılaştırılan çocuk bir süre sonra okuldan soğumaya, ders çalışmamaya ve karşılaştırıldığı arkadaşını sevmemeye başlar.

* Kıyaslanan çocuk ailesinin kendisini sevmediğini düşünür.

* Kıyaslandığı için kendini yetersiz hisseden çocuk bir süre sonra içe kapanmaya ve asosyal bir birey olmaya başlar.

Bahar Apak- meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.