Anne Baba Aile

Empati, Evliliğin Yarısıdır

Empati, bir kişinin, kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısı ile bakması, onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecidir.

Efkan Yeşildağ’ın Meydan Gazetesi’nde yer alan yazısına göre; örneğin işyerinde birtakım sorunlar yaşayan eşinizin, ellerinden tutup gözlerinin içine bakarak ya da ona sarılarak “Anlaşılan bugün sen çok bunalmışsın! Senin için yapabileceğim bir şey var mı?” diyerek eşinizin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ailede bu yetenek geliştiği ölçüde aile içi kavgalar azalacak ve birlikte yaşamdan alınan tatmin artacaktır. İnsanda doğuştan var olan ve bizim literatürümüzde ‘hemhal olmak’ olarak da tanımlayabileceğimiz empati, sağlıklı ve güçlü ilişkilerin kurulmasına yardımcı olacaktır.

Başarılı bir empati için;

* Açık uçlu sorular sormalısınız.

* Yavaş hareket etmeli ve hızlı yargılara varmaktan kaçınmalısınız.

* Kendi duygu ve düşüncelerinizin farkında olmalısınız.

* Geçmiş yaşantılardan ders çıkarabilmelisiniz.

* Olayları bazen akışına bırakabilmelisiniz.

* Kendinizin ve karşınızdaki kişinin sınırlarını belirleyebilmelisiniz.

* Konuşmaları ve davranışları doğru anlayıp anlamadığınızı teyit etmelisiniz.

* Karşıdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamak için dinlemelisiniz.

* Dinlediğiniz kişinin söz ve davranışlarını iyi-kötü, doğru-yanlış, haklı-haksız diye kendi ölçülerinizle yargılamaktan kaçınmalısınız.

* Bir kişi ile ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız onu o kadar iyi anlayabileceğiniz gerçeğini göz ardı etmemelisiniz.

Eşler arasında, aile içerisinde ve yakın ilişkilerde her zaman empati kurmanız yeterli olmayacaktır. Sevdikleriniz onları sadece anlamanızı değil, duygularını paylaşmanızı da bekleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.