Anne Baba Aile

Eş Seçiminde Maddiyata Ekstra Ehemmiyet Vermemin Zararı Olur mu?

Soru:Ben bir öğretmenim Efendimiz (sav) eş seçimi ile ilgili tavsiyesini biliyorum. Ama günümüzde maddiyat çok ön plana çıktı. Eş seçiminde maddi güzelliğe ekstra ehemmiyet vermemin zararı olur mu?

Cevap:Eş seçiminde denklik meselesi çok önemli. Psikososyal, ekonomik, bedensel, ahlaki ve inanç hususunda denklik evlenirken muhatapta mutlaka aranmalıdır. İnanç ve ahlaki güzellik en başta değerlendirilmesi gereken özellikler olmak kaydıyla insanlar elbette diğer güzelliklerinde peşinde koşabilir, mahsuru olmaz. Ama Efendimiz (sav) in din ve ahlak güzelliğine özellikle atıfta bulunduğu unutulmamalı. Efendimizin bu ısrarı herkesin olabileceği şeye birçağrıdır. Herkes zengin, soylu ve güzel olamaz ama dindar ve ahlaklı olabilir.

Evlilikte İyi işbirliği ise ancak sağlam bir inanç ve güzel bir ahlakla insanlarla mümkün olabiliyor. İyi ahlak sahibi insanlar eşine sevgisini zayi etse bile şefkatini kaybetmiyorlar.

Ekonomik güzellik peşinde koşan insanlar, kendileri maddi açıdan sıkıntılı ailelerden geliyorlarsa, bu konudaki ısrarlarının eşiyle arasındaki denkliği bozacağını ve bir ömür boyu huzursuzluk kaynağı olacağını unutmamalıdırlar

Tüm sorularınızı ozutku33@hotmail.com mail adresine sorabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.