Anne Baba Aile

Eşinizin Eleştirilerine Ne Kadar Açıksınız?

İnsanlar, eşlerinin haklı bir eleştirisi karşısında bile “Rencide edildim! Suçlandım! Aşağılandım!” gibi yanlış değerlendirmelere girebilmekte ve bunun sonucunda “Sen beni ne zannediyorsun? Bütün kabahat bende mi? Sen önce kendine bak!” gibi tepkilerle karşısındakini suçlama eğilimi gösterebilmektedirler.

Savunmaya değil, anlamaya çalışın!

Efkan Yeşildağ’ın Meydan Gazetesi’ndeki yazısına göre, eşlerin, eleştiriler karşısında savunmaya geçmek yerine “Davranışımın böyle algılandığının farkında değilim! Seni incitecek bir şey yapmışsam özür dilerim! Niyetim seni üzmek değildi!” şeklinde bir yaklaşım sergilemesi daha doğru olacaktır.

Eleştiriler bireylerin kişiliklerine değil davranışlara yapılmalıdır. Bu durumda kişiler belki yine üzülecekler ve hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Fakat hatalarını anlayacak, kendilerine ve birbirlerine duydukları güven sarsılmayacaktır.

Kadınlar depresif, erkekler agresif davranıyor!

Eşi tarafından eleştirilen ve suçlanan kadınlar genellikle yetersizlik ve çaresizlik hisleriyle hüzne boğulmakta ve kendilerine sığınacak bir liman arayışına girebilmektedirler. Erkekler ise benliklerini korumak için suçu karşısındakine yükleme ve saldırgan davranışlar sergileme eğilimi göstermektedirler.

Sen dili yerine, ben dili kullanın!

Eşler eleştiri karşısında genellikle “Bencilsin! Beni üzmekten zevk alıyorsun!” gibi “Sen” dili ile savunmaya geçiyorlar. Hâlbuki “Onurum incindi! Çok üzüldüm! Bu durum beni öfkelendirdi!” şeklinde “Ben” diliyle konuşsalar, kişi suçluluk duysa da saldırganlık yerine eşini anlama çabasına girecektir.

Umudunuzu kesmeden konuşun!

Yaşadıkları problemler karşısında eşlerin “İş işten geçti! Artık çok geç!” diyerek birbirinden uzaklaşmak yerine “Geç de olsa durumu fark etmek beni mutlu etti!” diyerek olumlu bir yaklaşım sergilemeleri, ilişkilerinin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir.

Unutmayın! Eleştiriler ağrı gibidir, nerede problem olduğunu anlamamızı sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.