Dekorasyon

Evinizin Havasını Renklendirin

Renkler, ruh halimizi doğrudan etkilerken, karakterimize de ayna tutuyor. Hepimizin farklı beğenileri var ve uzmanlara göre bu farklılıkların temelini renkler oluşturuyor. Beğenilen renk, insanın kişiliğiyle ilgili ipuçları sunuyor. Peki, sizin renginiz hangisi?

Renkler, hayatımızın her alanında olduğu gibi dekorasyonda da önemli bir yere sahip. Psikolojimizi de direkt etkilediklerinden özenle seçmekte fayda var. Güncel trendler önemli ama asıl karar veren siz olmalısınız. Çünkü o mekânda kendinizi rahat, huzurlu ve mutlu hissetmeniz her şeyden daha önemli. İşte uzmanlardan mekânlara uygun renk tavsiyeleri…

Salon ve oturma odaları geçirilen zamanın fazlalığı ve sohbet mekânı olmasından dolayı dikkat dağıtıcı renklerden kaçınmalısınız. Açık ve soft renkler yanında, güven hissi uyandıran yeşilin açıktan koyuya uzanan tonları tercih edilebilir. Son yıllarda kahverengi, sarı, bordo, kırmızı ve lacivert gibi koyu renkler gözde. Bu renkleri duvarların tümü yerine tek bir duvarda kullanmak ve açık bir renkle kombine etmek mekânda güçlü fakat ferah bir etki oluşturur. Ayrıca koltuk, fon perde ve halının renginin duvar renginden koyu, aksesuarları ise canlı renklerden seçmeye özen göstermelisiniz.

Yatak odasında; pembe ve lilanın açık tonları gibi huzur veren, iyileştirici ve uykuya dalmanızı kolaylaştıran yumuşak renkler tercih edilmeli. Mor tonlarını ise tamamlayıcı rengi sarıyla dengelemek şartıyla kullanın. Aksi takdirde odanız olduğundan kasvetli görünebilir.

Yemek ve sohbetin birleştiği yemek odasında mutlu ve sıcak bir atmosfer oluşturmak için yeşil ve sarı ideal renkler.

İştah açıcı bir mutfak için iddialı renkler kırmızı ve turuncuyu kullanabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınızdan dertliyseniz mutfağınızı maviye boyayarak iştahınızı azaltabilirsiniz.

11-12 yaşlarına kadar olan çocuk odalarının dekorasyonunda, renklerin canlandırıcı etkisinden faydalanmak amacıyla kırmızı, turuncu ve sarı tercih edilebilir. Bu tonlar aynı zamanda yaratıcılığı da harekete geçirir. Güçlü renkler olduğu için mavi ve yeşilin tonlarıyla dengelendiğinde etkisi artar.

Genç odaları için güven veren, sakinleştirici etkiye sahip mavinin açık tonları doğru bir seçim. Sarı ve mor tonları birlikte kullanıldığında, zekâyı olumlu etkilediğinden okul çağındaki çocukların odaları için de ideal olduğunu söylemek mümkün.

Renkleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli 

-Açık renkler mekânları olduğundan büyük, koyu renkler ise küçük gösterir. Koyu renkleri odanızın bir duvarında kullanabilirsiniz. Açık-koyu renk kombinasyonu hem farklı bir tarz oluşturur hem de mekâna derinlik hissi verir.

-İç mekânlarda duvarlar sıcak tonlarla boyandığında odanın normal ısısından birkaç derece fazla sıcak olduğu hissini uyandırır. Bu sebeple kuzey cepheli odalarda sıcak renkleri kullanmak avantaj sağlar.

-Renklerin, insanların ruhsal durumunu ve enerjisini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Örneğin; sıcak renkler insanı canlandırır, soğuk renkler ise sakinleştirir.

-Aydınlık ortamlarda renkler canlı, loş ortamlarda ise soluk görünür. Işığın duvar üzerine geldiği açıya göre renkte ton farklılıkları algılanabilir.

-Seçtiğiniz rengi gün ışığında kontrol edin ve duvarın tümüne uygulamadan önce küçük bir alanda deneyin.

Rengin seni ele veriyor

Kırmızı: Yerinde duramayan, kıpır kıpır, dinamik, yaşam enerjisiyle dolup taşan, etrafına da bu dinamizmi yansıtan kişilerdir. Tutkuyla sevmek ve bağlanmak, tam da kırmızıya göre.

Mavi: Duygusal ve hassas kişilerin rengi. Güven onlar için çok önemlidir ve her ne sebeple olursa olsun güveni bir kez sarsılırsa, yaralarını onarmak ve tekrar güvenmesini sağlamak oldukça zordur.

Yeşil: Sakin, huzurlu, dingin bir yaşam tarzını tercih edenlerin rengi. Hayatlarındaki kişilere de bu sakinliği ve huzuru yansıtırlar. Yeşil rengi sevenler, doğal olarak doğayı da sever.

Pembe: ‘Hayata toz pembe bakmak’ deyimini haklı çıkaran bir renk. Sonsuz sevgiyi hayatının merkezine koyan ve her koşulda pozitif bakış açısını kaybetmeyenlerin rengi. Bu kişiler çok şanslıdır, insanlara ve olaylara karşı pozitif duruşları, şanslarını da beraberinde getirir.

Mor: Renklerin en asili… Kararlı, güçlü ve cesur kişilerdir. Vakur ve asil duruş, karakterinin önemli bir parçasıdır. Olumsuzluklar karşısında enerjisi çabuk düşse de bu ruh hali uzun sürmez, kolay kolay pes etmezler.

Sarı: Yaşam kaynağı, güneşin rengi sarı; neşeli, canlı, pozitif bir kişiliğin yansımasıdır. Kişilerin içlerindeki ışığı dışarı yansıtmalarına yardımcı olurken, yeteneklerini de ortaya çıkarır. Bu rengi sevenler kolay öğrenir ve kolay kolay unutmaz.

Turuncu: Neşeli, hareketli, pozitif bir enerjinin simgesi… Yaz geldiğinde değmeyin keyfine. Güneşin sıcaklığıyla tüm enerjisini yeniden toplar, yaptığı her işe de bu enerjiyi yansıtır. Cesur, başarı odaklı insanlardır.

Siyah: Güçlü ve ne istediğini bilen, hedeflerine ulaşmak için var gücüyle koşmaktan vazgeçmeyen karakter özelliğinin ipuçlarını verir. Çalışkandır, azimlidir…

Beyaz: Dürüst ve adil bir kişilik… Beyaz aynı zamanda saflık, temizlik ve iyi niyet duygularının da sembolüdür. Yaşamlarına biraz renk katmak konusunda daha cesur olabildiklerinde, sonuçlarına kendileri bile şaşırır.

Kahverengi: Açıktan koyuya uzanan tonlarıyla doğallığın ve istikrarın rengi… Özellikle açık tonlarının seçilmesi; net, olduğu gibi görünen, istikrarlı bir yapıya sahip olduğunun mesajını verir. Bej tonlarıyla yapılan kombinler bu etkiyi daha da güçlendirir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.