Anne Baba Aile

Evliliğe Söz Verme Nişanlılık Nasıl Olmalı

Nişanlılık evlilik öncesi çiftler için verimli geçirilmesi gereken önemli bir dönemdir. Aynı zamanda sünnettir. Efendimiz (sav) Hz. Aişe ile birkaç yıl nişanlı kalmıştır. Evliliğe hazırlık için nişanlanan çiftler bir sünneti yerine getirerek sevaba girmiş de olurlar.

Genelde nişanlılık düğün detayı ve eşya seçimi-alımı için kullanılır. Bu hazırlıklar önemli olmakla beraber evlilik hazırlığı eve eşya almanın ötesinde anlam ifade eder. Gençlerin birbirlerini tanımanın yanı sıra kuracakları yuvanın detaylarını da konuşarak belirleyecekleri bir dönemdir nişanlılık. Bu dönemde en doğru ve en dürüst şekilde kendini anlatma ve eşini tanımak için çaba sarfetme evliliğin sağlıklı yürümesi için oldukça elzemdir.

Bu açıdan eşini bütün yönleri ile tanıdıktan sonra beraber bir ömür sürdürebileceği insanı bütün yönleriyle tanır.  “Evlenince söylerim.” ya da “Evlenince mecburen kabul eder!” yaklaşımı yanlış olduğu gibi, dinimizle de bağdaşmaz. Hatta bu davranış ciddi olarak kul hakkıdır ve telafisi yoktur.

Kendi hatalarımızı ya da eksikliklerimizi normal gördüğümüz kadar karşımızdakinin de hataları ve eksiği olabileceği unutulmamalı. Kişi nasıl melek değilse, karşısındaki müstakbel eşi de melek değildir. Bu tür abartılı beklentiler ilerde yuvanın sıhhatine zarar verebilir.

Bunun yanında kuracakları yuvanın temellerini kendi değerlerine göre belirleyecekleri dönem yine nişanlılık dönemidir. Bu değerler evliliğin her anında karşılarına çıkar. Sadaka vermekten eve misafir çağırmaya, doğacak çocuğun ismini belirlemekten çocuğa verilecek eğitimin detayına kadar bu fikir birliğine varma önemlidir. Beraber geçirilecek ibadet hayatı, eşlerin evin dışında sosyal hayatlarına ayıracakları vaktin miktarı bu dönemde belirlenir. Tatili nerde, nasıl ya da kimlerle geçirileceği basit detaydır; ama evlilik hayatında bu bazen probleme sebep olabilir. Nişanlılık döneminde üzerinde anlaşılmış temel prensipler, karşılaşılabilecek her türlü problemlerin aşılmasında yardımcı olacaktır.

Evlilik eşlerin birbirleri için yeri geldiğinde fedakarlık yapması gerekebilen bir kurumdur. Nişanlılık döneminde birbirlerini en doğru şekilde tanıyan, temel noktalarda anlaşmış çiftler evlendiklerinde yeri geldiğinde birbirleri için gözlerini kırpmadan fedakarlık yapabilir.

Nişanlanmak evlilik değildir, evleneceğine söz vermedir. İleride yaşanılması düşünen bazı güzellikler evliliğe bırakılmalı. O güzel duygular nişanlılık döneminde yaşanıp tüketilmemeli.  Bu realite ile mahremiyete dikkat ederek hareket edilmeli. Bu gerçeğin dışında sanki evlilik gerçekleşmiş gibi yaşanan nişanlılık tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Böyle bir durumda en çok yıpranacak olanların kadınlar olacağı unutulmamalı.

Halk arasında bir söz vardır: “Nasıl başlarsa öyle devam eder.” Yaşanılan sayısız tecrübe ile söylenmiş bu söz nişanlılık ve evlilik için de  ifade edilir. Nişanlılık dönemi karşılıklı sevgi ve saygı içinde geçirilirse evliliğe yansıması pozitif olur. Kul hakkına girme endişesi  müstakbel eşine duyduğu muhabbetle birleşirse huzurlu bir yuva kurmak daha kolay olacaktır. Bu duygulara saygı eklendiği zaman o yuva ölünceye kadar devam eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.