Anne Baba Aile

Evlilik Öncesi Eğitim Şart

Türkiye ve dünyada evlenme oranı azalırken, boşanma oranı ise artıyor. Evlilikler genelde birlikteliğin ilk yıllarında sona eriyor. Amerika’nın en ünlü ‘çift terapisti’ Harville ve Helen Hendrix çifti de Amerika’dan Türkiye’ye bu sorunu aşmak için ‘imago terapisi’ni anlatmaya geldi.

Amerikalıların ‘evliliğin sırrını öğreten adam’ dediği Dr. Harville Hendrix ve eşi, Evlilik Terapileri Enstitüsü’nde 27 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında psikoterapistlere eğitim verdi. Mutlu evliliğin sırrını, ‘güvenli bir iletişim’ diye özetliyor Hendrix çifti. Helen Hendrix, yaptıkları bir çalıştaydaki katılımcının çarpıcı yorumunu şöyle aktarıyor: “Bir katılımcı ‘Bu çalıştaydan önce bir sorunu çözmem için bildiğim tek yol yumruğumdu ama artık ikinci bir yol öğrendim ve ikinciyi kullanmayı tercih edeceğim.’ dedi. İnsanlar nasıl sağlıklı bir ilişki yaşayacaklarını bilmiyorlar ama öğrenebilirler.” Harville Hendrix de evlenmeden önce insanların evlilikle ilgili eğitim alması gerektiğini söylüyor ve bununla ilgili devlet tarafından uygulanan politikalarda da değişime ihtiyaç olduğunu kaydediyor.

Araba kullanmak için ehliyet sahibi olmak gibi evlenmeden önce de bunun ruhsatı olması gerektiğini savunan Harville Hendrix, şunları aktarıyor: “Evlenmeden önce evlilikle ilgili insanların eğitim görmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü evlilik, hem kendisi hem de çocukları için vereceği en önemli karar. ABD’de evlilikle ilgili politikanın değişmesini umuyoruz ama çok zaman alacak. Türkiye’de daha çok zaman alacaktır. Elimizde evliliklerin nasıl iyi gideceğine dair bir eğitim var ve bunu politika yardımıyla da dağıtabiliriz, gönüllülük esasıyla da.”

Hendrix çifti mutlu evliliğin güvenli bir iletişimden geçtiğini söylüyor. Olumsuz söylemleri de konuşmalardan kaldırmayı öneren uzmanlar, “‘Söylediğin aptalcaydı’ demek yerine ‘bunu neden söyledin ki şimdi’ demek gerekiyor. Ayrıca ilişkiye olumlamalar eklemeniz gerekiyor. ‘Bu sabahki gibi gülümsemen çok hoşuma gidiyor’ veya ‘bu giydiğin ne güzel bir başörtüsü’ gibi.” cümlelerini kullanıyor. İyi bir ilişki için çiftlerin güvende hissetmelerinin önemli olduğunu aktaran Hendrix, tartışmaların da ilişki için sağlıklı bir yanı olduğunu söylüyor.

İMAGO TERAPİ, 37 ÜLKEDE UYGULANIYOR

33 yıldır evli olan Harville Hendrix ve Helen La Kelley Hunt çifti, birbirlerini ‘hayat ve iş partneri’ şeklinde tanımlıyor. Çift, mutlu bir evlilik için ‘imago teorisi’ni geliştiriyor. Hendrix’in, “‘Hak Ettiğiniz Aşkı Yaşayın’ ismi ile teoriyi anlattığı kitabı 1988 yılında basılıyor ve şu ana kadar 60 dile çevrilerek 37 farklı ülkede uygulanıyor. Dünya genelinde de 2 bin 400 terapist bu tekniği öğretmek için eğitilmiş durumda. Terapinin en önemli parçası ise diyalog sürecini öğretmek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.