Anne Baba Aile

Geniz Eti İle İlgili Merak Ettikleriniz

Geniz eti büyümesi çocuklarda uyku apnesinden tekrarlayan enfeksiyonlara kadar birçok soruna yol açıyor. Ameliyat kelimesi ebeveynleri korkutsa da 8-10 dakikalık basit bir operasyonla kurtulmak mümkün.

Geniz eti büyümesi çocuklarda oldukça sık görülen bir rahatsızlık. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Gecikmeden tedavisinin yapılması çocuğun sağlıklı gelişimi açısından son derece önemli. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, çocuklarda geniz etinin nasıl tedavi edildiğini anlattı.

Geniz eti herkeste bulunsa da çocuklarda bazen önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Özellikle yuvaya giden çocukların sürekli olarak birbirlerine hastalık bulaştırmaları sonucu geniz eti büyümesinin sıklığı artıyor. Prof. Dr. Mustafa Kazkayası “Üst solunum yolları nefes alma esnasında sürekli olarak mikroorganizmalarla temas halinde. Nazofarenks denilen geniz bölgesinde mukoza altında, burundan gelen mikroplarla mücadele eden çok sayıda lenfoid oluşumlar mevcut. Pasif sigara içiciliği, yani anne-babanın sigara içmesi, alerji ve özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma neticesinde bu lenfoid oluşumlar büyüyerek geniz etini oluşturuyor.” diyor.

Geniz etinin ortaya çıkardığı sorunların iki nedeni var. İlki; çok büyüdüğünde genizi kapatarak tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun duraklamasına kadar varan ciddi problemlere yol açıyor. İkincisi, geniz eti mikroplarla istila edildiğinde bir çöplük gibi onların büyümesine ortam hazırlıyor. Bu durum, geniz etinin yerleştiği bölüm sebebiyle üst ve alt solunum yollarında tekrarlayan enfeksiyonlara sebep oluyor. Problemin uzun sürmesi çocuklarda yüz yapısını bile değiştirebiliyor. Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, “Bu problem uzun sürerse çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağzın sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle karakterize ‘adenoid yüz’ isimli bir yüz ifadesi ortaya çıkıyor.” diyor.

Ameliyat ne zaman yapılıyor?

Geniz eti nedeniyle yaşanan bu sorunlar çocuklarda tıkayıcı uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, horlama, burun tıkanıklığı ve buna bağlı ağız solunumu, dikkat dağınıklığı ve buna bağlı ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet, gece altına işeme, yutma ve konuşma bozukluğu, işitme, tat ve koku almada azalma, orta kulakta sıvı toplanması gibi sorunlara yol açabiliyor. Büyüme ve gelişme geriliği, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, ses teli ve akciğer iltihabı da genizeti büyümesinin muhtemel sonuçlarından.

Geniz eti ameliyatı tüm dünyada çocuklukta en sık yapılan cerrahi işlem. 1 yaştan itibaren her yaşta ameliyat yapılabiliyor. Ameliyat yaklaşık 8-10 dakika kadar sürüyor ve çocuklar gün içinde taburcu ediliyor. Ameliyatın ertesi günü normal yaşantılarına devam etmeleri mümkün. Yine de enfeksiyon kapma riskinden ötürü çocukların en az bir hafta süreyle okula gitmemesi daha uygun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.