Anne Baba Aile

Günlük İşlerimizde Esma’ül-Hüsna’nın Yansıması-7

El Musavvir (cc): Benzersiz Şekillendiren..

Yaratılmış her varlığın kendine has bir şekli vardır. Bitkilerin, yağmur damlalarının, kar tanelerinin, hayvanların ve daha niceleri. Bu şekiller büyük bir sanatla yaratılmıştır. Gözle görülmeyen varlıkların bile mikroskop altında görülen detayları insanı kendine hayran eder. Bu güzellikler Cenab-ı Allah’ın (cc) El Musavvir isminin yansımalarıdır.

 

El Musavvir, “ her şeye şekil ve suret veren” anlamındadır. Cenab-ı Hak (cc) Kur’an’da insanı ahsen-i takvim (en güzel suret) üzere yarattığını haber verir. Ayna da kendi yüzümüze baktığımızda her uzvun kusursuz yerleştirildiğini görürüz. Tüm beden tam bir uyum içinde var edilmiştir. Kollar ve bacakları birbirlerine uygun ölçüde yaratan Allah (cc), Musavvir isminin yansıması ile eşsiz olarak şekillendirmiştir.

Hayvanların yaşadıkları iklime göre uygun şekilde yaratan Allah (cc), bitkileri şekillendirirken sanatının eşsiz örneklerini bize gösterir. Her şey sanatlı yaratılmıştır ve bir eşi daha yoktur. Bu Allah’ın (cc) birliğini gösterdiği gibi Musavvir isminin yansımalarıdır.

Musavvir isminin insanlarda tecellisi sanatkarlarda daha yoğundur. Heykeltraşlar, ressamlar, mimarlar.. hayran kaldığımız eserler ortaya koyan sanatkarlar asıl Sanatçı’nın (cc) eserlerini taklit ederler. Mimarlar yaptıkları proje çizimlerinde, mühendisler projelerin yapım aşamasında hatta inşaat işçileri bu projelerin inşası esnasında bu ismi üzerlerinde yansıtırlar. Bu ismi tasarımcılarda da yakalayabiliriz. Özellikle moda tasarımcılarının koleksiyonlarını ortaya koyarken farklı ve tek olma arzusu Allah’ın Ehad isminin yanında bu ismi tecellisidir.

Bu ismin yansımalarına kendi hayatımızda da şahit oluruz. Misafirlerimize sunduğunuz yemek, salata tabaklarına verdiğimiz emeği düşünün. Pastaları şekillendirirken bu ismin üzerimizde yansıdığını hatırdan çıkarmayalım. Poğaça yaparken denediğimiz farklı şekiller aslında yine aynı ismin küçük tecellileridir.

Minik kızımızın saçını şekillendirirken Musavvir ismini yansıttığımızı bilmek bu işi daha sevimli hale getirir. Ya da evimizin eşyalarını farklı şekillerde düzenlerken bu ismin etkisini bilmek yaptığımız işe daha bir anlam katar.

Yansımasını yakaladığımız her isim bizi Allah’a (cc) biraz daha yaklaştırır; ve tabi yaptığımız her işi Allah (cc) katında değerli hale getireceğini ümit ederiz. Musavvir ismi diğer isimler gibi günlük hayatımızda sürekli yansıttığımız bir isimdir. Mümin hayatın her anında Yaratıcının (cc) varlığını hisseder. Yeter ki bakmayı bilsin…

“Elbette bunda düşünce ve anlayışı olanlara deliller vardır.” 

(Hicr.75.)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.