Anne Baba Aile

Günlük İşlerimizde Esma’ül-Hüsna’nın Yansıması-9

El Adl (cc): Adaletle Hükmeden

El Adl (cc) ismi, “Çok adil, asla zulmetmeyen ve hak ile hükmeden” anlamındadır. Yeryüzünde ölçü ve düzen bu ismin tecellisi ile sağlanır.

Kâinattaki bütün varlıklar sürekli çoğalmaya meyillidir. Her canlı yaşama alanının daha fazla artmasını ister. Bitkiler, hayvanlar hatta göz ile görülmeyecek küçüklükteki mikroorganizmalar çoğalır ve bir başka canlının yaşama alanına yayılırlar. Eğer bu yayılmaya sınır getirilmezse yeryüzünden hayatın sağlıklı devam etmesi imkansız hale gelir.

Mesela atmosferde % 21 oksijen, % 77 azot ve %2 oranında da diğer gazlar vardır. Eğer oksijen %21 oranında değil de biraz daha fazla olsaydı, kibriti çaktığımız anda dünyamızı yakabilirdik. Sineklerin, böceklerin ve balıkların bütün yumurtalarının hepsinin yaşadığı bir doğada başka canlıların yaşamasına imkan kalmazdı. El Adl (cc) isminin yansıması olarak yeryüzünde hayatın devam etmesine yetecek kadar yumurta hayatta kalır.

Ev farelerinin üremesine yaratılıştan bir sınır konulmasaydı yeryüzünün iki senede iki karış fare ile kaplı olacağını biliyor muydunuz?

Bu ismin yansımalarını kendi vücudumuzda yakalayarak bir çeşit tefekkür yapabiliriz. Örneğin saçlarımızın uzamasına bir sınır konulmamıştır. Peki aynı sınır kaşlarımıza ve kirpiklerimize konmasaydı nasıl olurdu? Ya da kollarımızın ve bacaklarımızın vücut dengemiz ve kullanmamız açısından ideal uzunlukta olması bu tecelliye bir örnektir. Aynı zamanda organlarımızın ideal yerlerine yerleştirilmeleri adaletin yansımasıdır.

Bizler fark etmeden bu ismi günlük hayatımızda üzerimizde yansıtırız. Ailemize sofrada yemek servisi yaparken El Adl (cc) ismini tecelli ettiririz. Ev düzeni esnasında her şeyin olması gereken yerde ve yeterli miktarda bulundurmaya çalışmamız bu ismin yansımasıdır. Çevremizdeki insanlara davranışlarımızda bu ismin yansımalarını yakalayabiliriz. Mesela size yardımı dokunan birine ihtiyacı olduğu zaman yardımcı olmanız, size özel gününüzde hediye getiren yakınlarınıza onların özel gününde hediye götürmeniz aslında bir çeşit El Adl (cc) isminin yansımasıdır.

El Adl (cc) ismi hayatımızda en büyük yansıması ibadetlerimizdir. Allah’a kulluk etmek, yalan söylememek, kul hakkı yememek… ibadet ve adalet arasındaki hassas ilişkinin tecellisidir.

Bu örneklerin çok daha fazlasını sizler etrafınızda yakalayabilirsiniz. Bu gayretimizin Allah katında nafile ibadete denk bir sevaba nail olacağını unutmayalım..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.