Anne Baba Aile

İşte Hamile Kalmaya Yardımcı Doğal Çözümler!

Bu besinler hamile kalmayı kolaylaştırıyor! Bugün Hayata Dair’de Deniz Şafak’ın konuğu Doğum Koçu Dr. Murat Berksoy oldu ve bebek hasreti çeken çiftler için beslenme biçiminden, yaşam tarzına kadar doğurganlığı arttıran yöntemleri canlı yayında açıkladı. İşte Dr. Murat Berksoy’dan anne – baba olmak isteyenler için çok önemli tavsiyeler;

1- Meyve: Antioksidan bakımından zengin olduğu için meyve aslında üreme sağlığının bankası gibidir. Meyve sperm ve yumurta kalitesini artırır. Anne olmak isteyen kadınlar mevsim meyvelerinden bolca tüketmelidir. Örneğin bu mevsimde portakal, kivi, mandalina, ananas gibi meyveleri bolca tüketmelidirler. Özellikle Ananası tüketmekte fayda var. Çünkü ananas bebeğin rahimde tutunmasını kolaylaştıran bir meyvedir…

2- Sebzeler : Bol, taze ve organik sebze tüketimi hamile kalma şansını artırır. Vücutta östrojen sentezini düzenlemek için brokoli, lahana, semiz otu, kabak gibi sebzeleri bolca tüketmek gerekir.

3- Balık : Haftada 2 porsiyon yağlı balık yemek hamile kalma şansını artırır. Çünkü balık vitamin ve mineraller kaynağıdır.

4- Protein: Özellikle bitkisel kaynaklı proteinler tercih edilmelidir. Çok fazla hayvansal kaynaklı protein tüketmemek gerekmektedir. Protein açısından en iyi seçimler kurubaklagiller yani mercimek, nohut, fasulye ile fındık, ceviz, badem, gibi sert kabuklu kuruyemişler oldukça faydalıdır.

5 – Yağlar: Vücudun belli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Trans yağ asidi içeren hazır besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. İşlenmiş gıdaların hepsinde trans yağlar bulunmaktadır. Margarin, bisküviler, hazır dondurulmuş gıdalar, kekler, pastalar, fast food… gibi yiyeceklerin tümünde trans yağ mevcuttur. Bu gıdalar aslında çok masum görünsede doğurganlık oranı yüzde 2 arttığı zaman bu gıdalar tüketildiğinde yüzde 70 oranında hamileliği engellemektedir. Bu yüzden bu gıdaları tüketmemekte fayda var. Özellikle yemeklerde zeytinyağı kullanımı tercih edilmelidir.

6 – Doğal bitkiler : Aslan pençesi, çivan perçemi, hayıt, çubuk tarçın… gibi bitkileri tüketmek gerekir. Bu bitkileri çay gibi demleyip tüketebilirsiniz.

Uyku düzeni Hamile kalmak isteyenler kaliteli bir uyku düzeni oluşturması gerekir. Uyku düzeni bozulması yorgunluk ve strese yol açar. Gece geç yatan ve sabah geç kalkan kadınlarda menepoz riski daha oldukça yükselir. Vücutta sadece uykuda salgılanan büyüme hormonunun gelişiminin tamamlanması için düzenli uyku şarttır. Bu sebepten kadınların hayatının daha düzenli olması gerekir.

Yürüyüş

Hamile kalmayı kolaylaştıran en önemli etken hareketliliktir. Normal bir insanın sağlıklı olabilmesi için yılda bin kilometre yürümesi gerekir. Temiz havada yürüyüş yapmak gibi vücudu zorlamayan egzersizler hamile kalmayı kolaylaştırır. Hamileliği düşünen bir kişi günde mutlaka 10 km yürümesi gerekir…

Ayrıca geç evlenmeyi düşünen veya geç anne olmayı düşünen hanımların mutlaka Kan testi (Anti-Müllerian testi) ile yumurtalık rezervi hakkında bilgi almaları ve doğurganlık oranlarını görmelerini tavsiye ederiz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.