Anne Baba Aile

Kadına Şiddetin Bitmesi Buna Bağlı

Mersin’de üniversiteli Özgecan Aslan’ın yaşadığı vahşet, yediden yetmişe herkesi derinden yaraladı. Uzmanlar, toplumda yaşanan taciz ve tecavüzle ilgili suçların çocuk yetiştirmede yaşanan sorunlardan ve şiddetten kaynaklandığını ifade ediyor. Bu tür vahşetlerin de erkek çocuklarının erdemli ve şiddete karşı duyarlı yetiştirilmesiyle ortadan kalkacağını vurguluyor.

Yakın zamanda ülke gündemini sarsan cinayetler maddî geliri iyi, eğitimli ya da muhafazakâr her kesimden kadının şiddet, taciz ve tecavüz olaylarıyla karşılaştığını gösteriyor. Toplumda kız ve erkek çocuklarına bakış açısının farklı olmasının bu tür olaylarda büyük payı bulunduğunu belirten uzman pedagog Sevil Yavuz, “Çocuklara tanıdığınız özgürlük ve sınırlarda erkek ve kız çocuğuna eşit haklar sunun. En önemlisi erkeklere, kız çocuklarına karşı saygılı ve nazik olmayı öğretin. Erkek çocuklarınızı duyarlı ve erdemli yetiştirmezseniz bu olaylar hep yaşanmaya devam edecek.” uyarısında bulunuyor. Yavuz, şiddet vakalarının azalmasının yolunun kadınların erdemli erkek çocuk yetiştirmesinden geçtiğini söylüyor. Sevil Yavuz, “Çocuk yetiştirirken en büyük hatalardan birisi de erkek çocuklarının evin namus bekçisi gibi görülmesi. Erkek çocuk ne kız kardeşinin, ne de mahallenin namus bekçisidir. Herkes kendinden sorumlu. Erkek çocuğunuzun kız çocuğunuza baskı uygulamasına izin vermeyin.” diyor.

Pedagog Adem Güneş de “Toplumun içindeki şiddet unsurları arındırılmadıkça taciz ve tecavüz olayları durdurulamaz. Bu olaydaki faktörlerin benzerlerinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocuğun yetiştirilmesinde, erkeğin kışkırtılmış rolünden, şiddet ortamının normalleşmesi gibi faktörlerle bu olaydakine benzer fırlamaya hazır oklar var.” tespitinde bulunuyor.

Bu faktörlerin yanında çocuk yetiştirmedeki bazı yanlışların bu olayları tetikleyebileceğini kaydeden Güneş, şunları aktarıyor: “Yaşanan en son olayda cinayeti işleyen insan, yardım için babasına gidiyor. Yardım için babasını tercih etmiş olması babadan çocuğa yansıyan bir şiddetin varlığını gösteriyor. Normal bir ailede çocuğunun suç ortağı olmak yerine onu kabul etmeyip adalete teslim etmesi gerekiyor. Demek ki aile içinde de bir şiddet var ki, baba çocuğunun işlediği suçun ortağı olmaktan çekinmiyor. İkinci olarak da yine arkadaşından yardım istemesi de arkadaş grubunun da şiddeti teşvik ettiğini gösteriyor.”

TOPLUMDAKİ ‘ERKEKTİR, YAPAR’ ALGISI DEĞİŞMELİ

“Namus kavramı erkekte de olmalı. Toplumsal olarak ‘erkektir, yapar’ algısını irdelemek gerekiyor.” tespitini yapan Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlisi Olcay Tüzün Akgün de “Cinsellik kavramının kız çocuklarında hiç konuşulmayıp, erkek çocuklarında ise normalleştirilmesi yanlış. Bu normalleştirme, erkeğin cinselliği hak olarak görmesine neden oluyor.” diyor. Çocuk yetiştirirken anne ve babaya aynı oranda sorumluluk düştüğüne değinen Akgün, “Erkek çocuk babayı rol model olarak kabul eder. Anneye ne kadar değer veriliyorsa, erkek çocuk kadına ne kadar değer vereceğini anlar. Sorunlu ailelerde yetişen erkek çocuklar ‘kadın değersizdir ve zarar verebilirim’ diye algılıyor.” diyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.