Anne Baba Aile

Kardeş Kıskançlığında Anne Babanın Tutumu Çok Önemli

Çocuklar arasında yaşanan kardeş kıskançlığı bazen anne-babaların yanlış davranışlarıyla tetikleniyor. Uzman klinik psikolog Nazende Ceren Öksüz, anne-babaları, çocuklar arasında taraf tutmamaları ve eşit davranmaları konusunda uyarıyor.

Yeni bebekle birlikte ebeveynlerin taraf tuttuğunu söyleyen Öksüz, büyük çocukta oluşan kardeş kıskançlığının, çocuğun iç huzurunu bozarak yemek yememe, saldırgan olma, uyku problemleri ya da içine kapanma gibi olumsuz davranışlar meydana getirebildiğini kaydediyor. Öksüz, “Çocuğun kardeşini kıskanması, tamamen anne-babanın tutumuyla ilgili. Çocuk eve yeni bir bebek geldiğinde ve tüm aile onunla ilgilendiğinde artık anne ve babası tarafından sevilmediği endişesine kapılıyor. Bebeğe yönelen ilgi, eve gelenlerin sürekli hediyeler getirmesi ya da onunla ilgilenilmemesi bir korku, endişe oluşturuyor. Bu düşüncelerle çocukta iç huzur bozuluyor, okul başarısı düşüyor” diyor.

Hamilelikte çocuğu kardeşe hazırlayın!

Kardeş kıskançlığını önlemede en önemli adımın, hamilelik süresince atılması gerektiğini kaydeden Öksüz, çocuğa bir kardeşi olacağının uygun bir dille söylenmesi gerektiğini belirtiyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor: “Aile, çocuğa bir kardeşi olacağını uygun bir dille anlatarak, kardeşiyle neler paylaşabileceğini, birlikte oyunlar oynayıp eğleneceklerini anlatarak bu fikre alıştırmaya çalışmalı. Bebeğin tıpkı kendi bebekliğindeki gibi bakıma ihtiyacı olduğunu anlatıp, çocuğa bebeklik resimleri de gösterilerek annenin onu besleyeceği, bakımını yapacağı gerçeği anlatılmalı. Bebekle birlikte kendisini sevmeye devam edeceklerini sık sık vurgulamalı çocukta bu endişeyi yok etmeliler. Çocukların ‘Beni sevmiyorsun, onu daha çok seviyorsun’ gibi ifadeleri dikkatle dinlenmeli, aksine ikna etmeye çalışmak yerine ‘Bunu hangi davranışımdan çıkarıyorsun? Böyle düşünmene sebep olacak ne oldu?’ gibi sorular yöneltilerek, bu fikrine sebep olan davranışlar öğrenilip düzeltilmeli.”

Kardeşini kıskanan çocuğa bunları uygulayın!

Çocuğu asla kardeşi ile kıyaslamayın. Sen büyüksün, o daha küçük, ağabeysin-ablasın gibi sözler çocuğa itici gelir.

Kardeş kıskançlığı çocukta iletişim bozukluğu, uyumsuzluk, güvensizlik yaratır. Tedavi edilmediği durumda ileriki yaşlarında uyum ve ilişkilerinde problem yaşayabilir.

Kavga ve çekişme durumlarında ayırın, mola verdirin. Sakinleşmelerini bekleyin. Asla fizyolojik ceza vermeyin, olay anında haklı-haksız yargılaması yapmayın.

Fizyolojik ceza yerine, parka gitmeme, oyuncağıyla bir süre oynamama gibi cezalar vererek hatalarını anlamalarını sağlayın.

Paylaşılamayan eşya ya da oyuncak için adil bir plan yaparak, uymalarını sağlayın. Uymadıkları zaman, paylaşılamayan oyuncak ya da ürünü ikisinin de kullanımından kaldırın.

Kardeşin bakımında çocuktan yardım ve katkı isteyin. Birlikte mama hazırlayabilir, bebeği birlikte besleyebilirsiniz.

Çocuğa gereksiz yere, “Kardeşini kıskanmamalısın” gibi sözler söylemeyin. Bu, çocukta uyarım yapabilir.

Diğer aile bireyleriyle işbirliği yaparak çocuğa önemli olduğu ve sevildiği hissini verin.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.