Anne Baba Aile

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Tavsiyeler

Kardeş sevgisi dünyada hiçbir şeye değişilmez ancak ebeveynlerin, çocukları arasındaki yanlış tutumları ve aileye ansızın katılan bir bireyin, ‘misafir’ olmadığının anlaşılması, kardeş çatışmalarını da beraberinde getirebiliyor.

Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklara eşit davranmaktan ziyade, adil davranmak daha doğru bir yaklaşımdır. Unutulmamalıdır ki, her çocuğun ihtiyacı birbirinden farklıdır” diyerek ebeveynleri uyarırken; Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy “Kıskançlık, bir anlamda kişiyi motive eden ve yükselten bir duygudur. İlkel olmayan, terbiye edilmiş ve kontrol altına alınan kıskançlık duygusu, kardeşler arasında olumlu etkiler meydana getirebilir” diyor.

Kardeşinin dünyaya gelmesi için çocuktan fikir almayın

Önemsiz gibi görünen ancak ileride olumsuz etkiler yaşatabilecek kardeşler arasındaki çatışmaların en temel nedeni şüphesiz ki, kıskançlık duygusu. Özellikle aileye yeni katılan birey söz konusu olduğunda, yıllardır evde hüküm süren çocuk için, eve gelen bu yeni misafiri kabul etmek oldukça zor olabilir.

Dünyaya yeni bir çocuk getirme kararının anne ve babanın birlikte vermesi gerektiğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Böyle bir durumda çocuğun fikrini almak doğru bir yaklaşım değildir. İdeal olanı, üç ayın sonrasında bunu paylaşmak ve bu süreci ona anlatmaktır. Örneğin, ‘Biliyor musun, o şimdi karnımda minicik. Sen de öyleydin…’ gibi cümlelerle çocuğunuza bu süreci anlatabilirsiniz” diyor.

Kardeş çatışmalarını önlemek için tavsiyeler

1.“Sen abisin/ablasın” diyerek çocuğunuza sorumluluk yüklemeyin.

2. Çocuklarınıza “ikinizi de çok seviyoruz. Ama ikinizin farklı ihtiyaçları olabilir” mesajını verin.

3. Küçük olan çocuğunuzun bakım sürecine büyük olan çocuğunuzu dahil edin.

4. Çocuklar arasındaki çatışmayı veya bir kavgayı önlerken önderlik edin ancak karışmayın.

5. Başkalarının yanında çocuğunuzun kardeşini kıskandığını dile getirmeyin.

6. Çocuklarınız arasında karşılaştırma yaparken, bir diğerini yüceltmeyin.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.