Anne Baba Aile

Kundak Uyku Tulumları Ne İşe Yarar? İşte Yanlış Zannedilen Doğrular

Bir çok anne çeşitli doktorların açıklamaları ile bebeği kundaklamanın yanlış olduğunu düşünür. Aslında burada yanlış olan bebeği yanlış kundaklama ile sıkı sıkı sarmak ve bebeğin hiç bir uzvuna ufacık dahi olsa hareket imkanı tanımamaktır. Hatta bazen yapılan yanlış kundaklama bebeklerde kalça çıkıklığı gibi ciddi sıkıntılara dahi neden olabilmektedir.

Göz ardı edilen önemli husus ise aslında doğru kundağın bebek için faydalı olduğudur. Yenidoğan bebeklerde bulunan Moro (sıçrama) Refleksi bebeklerde görülen en sık ve en önemli tepkilerden biri olup, bebeğiniz yüksek bir ses işitince, pozisyonu ani bir hareketle değiştirilince ya da sert bir harekete maruz kalınca ortaya çıkmaktadır. Bebek ürker, kendini arkaya doğru gerer ve başını geriye atar. Aynı anda kol ve bacaklarını uzatır ve sonra derhal ani bir hareketle vücuduna doğru çeker. Ağlar, sonra ürkerek sarsılır ve sonra bu sarsılmadan dolayı yeniden ağlar.

İşte Moro Refleksi bebeğinizin uykuya dalacağı sırada veya uyurken uyanmasına sebep olabilir. Kundak bebeğinizin kollarını hareket ettirmesini engellediğinden bebeğiniz daha rahat uykuya dalar ve daha uzun süre uyur. Bu durum ise 4. ay itibari ile sona erecektir.

Dış dünya ile henüz tanışmış olan bebeğiniz anne karnındaki güvenli, sıcak ve huzurlu ortamı arayacağı için kundak bebeğinizi sarmalayarak ona anne karnındaki güvenli ortamını sağlar. Böylece bebeğinizin daha sakin ve huzurlu olmasını sağlar. Bebeğiniz normalden çok daha az ağlar.

Doğru kundakla ( ya da kundak battaniye ile) bebeğiniz kundak içerisinde ayak ve bacaklarını çok rahat hareket ettirebilir. Bu sebeple kalça çıkığı ve diğer ortopedik problemlere yol açmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.