Dekorasyon

Mutfak Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Mutfaklar evimizin en çok sevdiğimiz yerlerinden birisidir. Kimimiz yemek yemeyi çok sever,kimimiz yemek yapmayı. Bu kadar mutluluk veren bir bölümün doğru şekilde doğru malzemelerden tasarlanmış olması da; uzun ömürlü olması, göze ve ruha hitap etmesi de açısından oldukça önemlidir. Mutfağımızın ana unsuru olan dolaplar ise bu konuda baş aktördür. Şimdi mutfak dolaplarımızı seçerken nelere dikkat edeceğimizi hep birlikte inceleyelim.

Mutfak dolaplarını tasarlarken renk seçimi de oldukça önemlidir. Renklerin birbiri ile uyumu ve desenlerin seçimine dikkat etmelisiniz. Mutfağınızda hijyen de kullanım kadar önemlidir. Bu nedenle seçtiğiniz malzemelerin hijyen açısından da özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Mutfak dolabı yaptırmaya karar verdiğimiz zaman ilk düşünmemiz gereken şey tezgahımızın ve dolaplarımızın hangi malzemeden yapılmış olacağıdır. Dolapların kapak ve gövde kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir ancak genel anlamda ana madde seçmek gerekir. Mutfak dolaplarımız kayın ve ceviz gibi masif malzemelerden elde edilebileceği gibi, sunta ve mdf malzemelerinden de üretilebilir.En kaliteli ve uzun ömürlü malzemeye öncelik verecek olursak burada seçimimiz masif’ten yana olmalıdır. Ancak bu malzeme maliyet açısında da en yüksek fiyatlara sahip olabilmektedir. Masif malzemeden sonra dolaplarda kullanılabilecek en kaliteli malzeme ise MDF’dir. Bu nedenle çoğu kişi mutfak dolaplarında MdfLam kullanmaktadır. Böylece ilk etapta malzeme seçimi yapılmalıdır.

Küçük mutfaklarda fazla desenli hareketli mutfak dolaplarından kaçının. Bunun yerine gözü yormayan düz hatlı ve açık renkte dolaplar tercih edin. Hatta dolap kulplarını dahi seçerken fazla büyük ve gösterişli olanları tercih etmeyin. Mümkün olduğu kadar düz hatlara sahip ufak modelleri kullanın.

Mutfağınızda cam kapaklı dolaplar ve açık raflar çok şık duracaktır. Büyük veya küçük mutfaklarda bu raf modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından bir diğer dikkat edilecek nokta ise dolap ve çekmecelerin kapanış hızlarının ayarlanmasıdır. Dolabın ömrünü iki katına çıkartan özelliklerden birisi olan frenleme menteşeleri önemli bir unsurdur. Dolaplarınız veya çekmeceleriniz hızla açılıp kapanırken bu sistemler devreye girer ve frenleme yaparak şiddeti azaltır. Dolapların görünüşünde baş aktör olan dolap kapakları da mümkünse mebran yada pvc kapak türünde seçilmelidir. Mebran kapaklar daha dayanıklı ve kullanışlı olduğundan biraz daha pahalı olmakla beraber, dolapları üretecek kişilerin bu üretimi bizzat kendi firmaları için yaptıklarına, başka markalar altında çalışmadıklarına dikkat edin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.