Anne Baba Aile

Mutlu Çiftler Daha mı Akıllı ?

Mutlu Çiftler Daha mı Akıllı ?

Yılar geçse de aralarındaki iletişim(sevgi) taze kalan çiftlere her zaman imrenerek bakarız. Bunun formülünü öğrenmek istesek de klişeleşmiş yanıtlar alma ihtimalimiz bazen bizi soru sormaktan alıkoyar. Mutlu çiftler her konuda birbiriyle hemfikir olan, zevkleri, hayata bakışları, kişilikleri uyumlu çiftler (bireyler) anlamına gelmiyor aslında. Tabii ki mutlu bir evlilik sürdürmenin belli formülleri var. Ancak iki farklı yapıya ve bazen taban tabana zıt fikirlere sahip bir çift de uzun bir evliliği sürdürebilir. Bunun için önce evlilikle ilgili ezberlerimizi bozmamız gerekli. Bular size çok küçük ayrıntılar gibi görünebilir ancak evliliğinizin zorluklar karşısındaki direncini yükseltir.

Direnç Noktasının Ayarını Siz Yaparsınız

Evliliğinizi olumluluk derecesine ayarlarsanız küçük olumsuzluklarda sarsılmazsınız. Direnç noktasını, olumlu ve yüksek bir şekilde ayarlarsanız; ancak çok küçük bir olumsuzluk düzeyinden zarar görürsünüz. Fakat direnç noktanız düşükse, en ufak bir olumsuzluk evliliğinizi sarsabilir.Her şey olumsuz bir biçimde yorumlanır. Onarma girişimleri başarısız kalır. Onarma girişimlerinin başarısı, eşlerin arlarındaki dostluğa bağlıdır.

Evliliği Bir Güç Mücadelesine Dönüştürmeyin

Eşinizi affettiğinizde ikinizde kazançlı çıkarsınız. Evliliğinizi sürdürmek için eşinizden daha çok çaba gösteriyor ve size haksızlık yapıldığını düşünüyor olabilirsiniz ama unutmayınbu durumdan siz ve çocuklarınız kazançlı çıkacak.Sonuçlarını düşünürseniz, çaba göstermeye devam edersiniz.

Ne Yapmalı? Bir evliliği iyileştirebilmek içinde böyle bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Öncelikle eşimizin bizi kabul ettiğini hissetmeliyiz. Aranızdaki dostluğu güçlendirmelisiniz. Birbirinizin dünyasıyla ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bilgi güçtür. Birbirinizi tanıdıkça hassasiyetlerinizi keşfeder, evliliğinizdeki fırtınaları daha çabuk yatıştırabilirsiniz. Birbirinizin olumlu yanlarının güçlendirir, evliliğinizin olumsuzluklar karşısındaki direncini arttırırsınız. Eşinizi tanımadan nasıl sevebilirsiniz ki?

Bilgilerinizi Güncelleyin

Evliliğinizdeki değişimleri(iş değişikliği, çocuk sahibi olma, kayınvalide –kayınpeder olma ) yakından takip ederek birbirinize dair bilgilerinizi güncellemelisiniz
Değer verdiğinizi eşinize hissettirin.
Can çekişen evliliğinize acil müdahale etmeli ya da bir uzmana danışmalısınız.
Duygusal olarak ayrılık söz konusu ise, boşanma yalnızca bir an meselesidir. Ufak bir çatışmada patlak verebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.