Anne Baba Aile

Mutlu Evliliğin Sırrı Nedir?

Mutlu Evliliğin Sırrı

Mutlu bir evliliğin tesisi adına gerekli olan ahlaki anlayış, samimiyet, sevgi, fedakârlık, merhamet, eşlerin birbirine saygısı, çocukların ana-babalarına sevgisi, eşlerin birbirine ilgi güven ve sadakatini tam olarak sağlamanın yolu, Allah’a ve cennet hayatına imanda saklıdır. Mademki inancımız, salih ve saliha olan eşlerin cennette ebedi olarak birlikte olacaklarını bizlere söylüyor. O halde buna iman etmek, bunu düşünmek; insanın az önce saymış olduğumuz duyguları üst seviyede yaşamasına vesile olacaktır.

İnancı gereği hayatı hem bu dünyadan hem de sonsuzluk âleminden ibaret gören bir insanın, eşine vermiş olduğu değerde sonsuzluk duygusu, illaki kendisini hissettirecektir. Sonsuz bir hayatta kendisine ve eşine ebedi gençlik ve sıhhat verileceğini bilen kişinin; eşiyle ebediyeti paylaşacağına olan inancı, eşinde zamanla yaşlılık ve hastalık gibi sebeplerle ortaya çıkabilecek eksikliklere o ebedi arkadaşlığın hatırına kolayca sabredebilmesine elbette sebep olacaktır. Eşler böyle bitmeyecek bir arkadaşlığın hatırı için birbirlerine her türlü fedakârlığı ve sabrı bu dünyada göstereceklerdir. Bu şekilde düşünen insanlardan oluşan birlikteliklerde kolay kolay iletişimsizlik yaşanmayacak. Bu anlayışa sahip insanlar ebedi hayatı eşiyle beraber paylaşacak olmanın derin hatırıyla evlilikte hep yapıcı rol oynayacaklardır.

Belki de evlilikte hakiki aşkı yakalamanın en kısa yolu budur. Zira evlilikte mutluluk duygusu; kendisini sonlu vakitlere sığmayacak kadar derin algılayan ve eşini sadece şu kısa dünya hayatında değil ebedi hayatında da dost ve sevgilisi olması umuduyla seven kısacası evliliğin ömrünü sonsuz bir hayata yayan vefalı eşler istemektedir.

Sonsuzluğa Yüzünü Dönmeyen Duygular Kör ve Topaldır

Evlilik kurumu; duygusal ve ahlaki evrimini tamamlamış insanlara, problemlerden arınmış mutlu bir hayat vaat eder fakat bu duygular ve erdemler ebet duygusuyla harmanlanmamışsa kendi fonksiyonlarını kâmil manada eda etmekten mahrum kalacaklar demektir. Sevgide, saygıda, güvende, fedakârlıkta, affetmede cömertlikte daha ne sayarsanız sayın bu duyguların bir tarafı öteler, ötesine bakmazsa kör ve topal demektirler. Sonsuzluk duygusundan uzak evliliklerin, ağır aksak yürümesinin temel sebebi eşlerin birbirlerine sadece hayat arkadaşı olarak bakmalarında, yani ebet arkadaşı olarak görememelerinden kaynaklanmaktadır.

Buzdağının görünmeyen kısmının görünen kısmından çok daha büyük olması gibi evliliğin hakiki lezzeti eşimizle yaşayacağımız şu âlemde değil ebedi hayatta saklıdır. Bu lezzetler ne kadar büyüktür ki onun hatırı bile, hayat arkadaşımızla şu dünyada bizi mutlu etmeye yetmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.